Xi Jinping, Vietnam Komünist Partisi lideri ile görüştü

2017-11-13 09:58:46 CRI

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Vietnam Komünist Partisi Genel Sekreteri  Nguyen Phu Trọng ile görüştü.


Vietnam'ın başkenti Hanoi'de yapılan görüşmede, Xi Jinping, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'ne yönelik bilgi verirken, Nguyen Phu Trọng ise Vietnam Komünist Partisi ve ülkesi hakkındaki son durumları aktardı.


Çin ile Vietnam arasında iyi komşuluk, dostluk ve yoldaşlık ilişkisinin bulunduğunu belirten Xi Jinping, iki ülkenin ayrıca karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin iyi ortağı olduğunu vurguladı.


İki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulmasından bu yana geçen 67 yıl içinde, geleneksel dostluğun sürekli olarak pekiştirildiğini ifade eden Xi, bu yıl içinde de iki parti ve ülke arasındaki üst düzey sıkı temasların korunduğunu ifade etti. Xi bu sene ayrıca, her alanı kapsayan işbirliğinin durmadan derinleştirildiğini ve ikili ilişkilerde büyük gelişmeler kaydedildiğini söyledi.


Her iki ülkenin de reform ve kakınma süreçlerinin kritik aşamasında bulunduğuna dikkat çeken Xi Jinping, tarafların, iki parti ile iki ülke arasındaki ilişkilerden yola çıkarak ve Vietnam ile Çin halklarının temel çıkarlarını göz önünde bulundurarak, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açılması için çalışması gerektiğini söyledi.


Vietnam'da yapılan reform ve dışa açılma uygulamalarında kaydedilen başarılardan dolayı  Nguyen Phu Trọng'u tebrik eden Xi Jinping, kardeş Vietnam halkının onun yönetimindeki Vietnam Komünist Partisi'nin liderliğinde sosyalizm inşasında daha güzel yarınlar yaratabileceğine inandığının altını çizdi.


Nguyen Phu Trọng ise, ÇKP 19. Kongresi'nin başarıyla düzenlenmesi ve Xi Jinping'in yeniden ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreterliği'ne seçilmesi nedeniyle Xi'yi kutladı.


Ülkesinin milli kurtuluşunda ve kalkınmasında verdiği büyük yardımlardan ötürü Çin'e teşekkür eden  Nguyen Phu Trọng, Çin'in uluslararası konularda daha büyük rol oynamasını desteklediklerini belirtti.


Çin'in ekonomik ve toplumsal gelişme süreçlerinde elde edilen başarıları ve bunun bölgenin kalkınmasına yaptığı olumlu katkıları takdirle değerlendiren  Nguyen Phu Trọng, Xi Jinping'in ileri sürdürüğü “insanlık için kader ortaklığı” fikrini olumlu karşıladıklarını dile getirdi. Vietnamlı lider, bunun Çin'in küresel bakış açısını ve büyük bir ülkenin yüklendiği sorumluluğu gösterdiği görüşünde olduklarını söyledi.


Nguyen Phu Trọng, Çin ile birlikte ikili geleneksel dostluğu ve kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini derinleştirmeye, iki ülkenin halklarına mutluluk getirmeye ve bölgede barış ve refah kazanımını hızlandırmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Görüşmede, üst düzey etkileşimlerin sürdürülmesi, dostluk politikası izlenmesi, stratejik temasların güçlendirilmesi, karşılıklı siyasi güvenin pekiştirilmesi ve fikir ayrılıklarının uygun bir şekilde ele alınması konularında mutabakat sağlandı.


Taraflar görüşmede, kültür, eğitim, medya, sağlık, gençlik, yerel yönetimler ve turizm gibi alanlarda işbirliğinin genişletilmesi konularında fikir birliğine vardı.


Taraflar ayrıca, iki parti ile ülkenin liderleri arasında varılan mutabakat ışığında, Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarın korunması konusunda da anlaşmaya vardı.


İki lider görüşmenin ardından, “Kuşak ve Yol” ile “İki Koridor ve Bir Halka”nın ortaklaşa inşasına ilişkin işbirliği memorandumunun imzalanmasına ve üretim kapasitesi, enerji, sınır ötesi işbirliği bölgesi, e-ticaret, insan kaynağı, finans, kültür, sağlık, basın ve sınır muhafaza gibi işbirliği belgelerinin imzalanmasına da tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor