Xi ve Duterte, ikili ilişkilerin güçlendirilmesinde anlaştı

2017-11-12 16:46:11 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ile görüştü. İki lider, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi hususunda anlaştı.

Xi, görüşmede, geçen ekim ayında Duterte'nin Çin'e gerçekleştiği ziyaretin ardından ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını kaydetti.

İşbirliğinin kuvvetlendirilmesinin yanı sıra Çin-Filipinler ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı geliştiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi, bunun, iki ülkenin halklarına somut yarar getirdiği gibi, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına da katkıda bulunduğunu belirtti. Xi, Çin'in Filipinler'le birlikte ikili ilişkilere stratejik ve uzun vadede yaklaşmaya, karşılıklı siyasî güveni artırmaya ve işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Çin-Filipinler ilişkilerinin yeni bir başlangıç noktasında bulunduğunu kaydeden Xi, ikili ilişkilerin doğru yönde gelişmesini sağlamak için iki ülke arasındaki üst düzey temasların yoğunlaşması gerektiğini vurguladı.

Xi, Çin'in ortaya koyduğu “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin Filipinler'in kalkınma stratejisiyle kaynaşmasının sağlanması, iki taraf arasında altyapı tesisleri, tarım, yatırım ve diğer alanlardaki somut işbirliğinin derinleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Xi, Güney Çin Denizi'nde barış, istikrar, refah ve kalkınmanın korunması için ASEAN ülkeleriyle ortak çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi.

Duterte, Filipinler'in, Çin'le her alanı kapsayan işbirliğini geliştirmeye ve Güney Çin Denizi'ndeki sorunları, aralarında varılan anlaşmaya göre ikili diplomatik kanallar aracılığıyla uygun şekilde çözmek için hazır olduğunu söyledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor