Xi Jinping ve Şinzo Abe görüştü

2017-11-12 16:06:49

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Vietnam'ın Da Nang kentinde Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yle bir araya geldi.

Xi Jinping, Çin ve Japonya'nın yakın komşular ve Asya ile dünyanın ana ekonomileri olduğuna işaret etti. Çin ve Japonya arasındaki ilişkilerin istikrarlı gelişmesinin iki tarafın çıkarlarına uyduğunu dile getiren Xi Jinping, bu yıl iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesinin 45. yıldönümünün ve gelecek yıl da Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümünün kutlanacağını hatırlattı.

Xi Jinping, Çin-Japonya ilişkilerinin iyileştirilmesinin karşılıklı güvene bağlı olduğunun altını çizdi. Japonya'nın daha somut eylemler ve politikalarla ikili işbirliği ve dostluk ilişkilerini ilerletmesini umduğunu belirten Xi, iki tarafın birbirine tehdit oluşturmama yönünde stratejik fikir birliği sağlamasını beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, Japonya'nın, ikili ilişkilerin siyasi temelinde yatan tarih ve Taiwan gibi önemli konularda iki ülkenin kabul ettiği dört siyasi belge ve fikir birliğine göre hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin, Çin ve Japonya ilişkilerini ilerleten güç olduğuna dikkat çeken Xi, yeni dönemde iki tarafın bölgesel ekonomik entegrasyonu ve Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini bir an önce hayata geçirmesi gerektiğini kaydetti. Xi Jinping, iki tarafın kültür, medya, gençler gibi hususlarda iletişimi artırıp Çin ve Japonya halkları arasındaki bağları kuvvetlendirmesinin önemine de işaret etti.

Şinzo Abe ise görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı'na, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla düzenlenmesi dolayısıyla tebriklerini ileterek, Çin ile el ele verip ortak menfaatlere dayalı ikili ilişkileri ilerletmeyi ümit ettiklerini dile getirdi.

Çin'le üst düzey temasları artırmak ve karşılıklı fayda ile ortak kazanca dayalı ekonomik ve ticari işbirliğini gerçekleştirmek istediklerini kaydeden Şinzo Abe, Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini artırmayı beklediklerini belirtti.

Ayrıca, Japonya'nın 2020 Yaz Olimpiyatları'nı, Çin'in de 2022 Kış Olimpiyatları'nı düzenleyeceklerini hatırlatan Abe, Çin'le bu konuda temas ve işbirliği kurmayı arzuladıklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor