Xi: Asya-Pasifik işbirliğinde yeni bir sayfa açalım

2017-11-11 21:12:13

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, inovasyon, dışa açılma ve kapsayıcı büyümenin küresel kalkınmanın yeni turu için önemini vurguladı.

Xi Jinping, bugün APEC 25. Gayri Resmi Liderleri Toplantısı'nda “Asya-Pasifik bölgesinin işbirliği ve ortak kazancında el ele yeni bir sayfa açalım” başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi, konuşmasında, APEC üye ülkelerinin, inovasyonu ekonomilerinin itici gücü haline getirerek, dışa açılma boyutunu genişletmeleri ve kapsayıcı büyümeyi ilerletmeleri gerektiğini söyledi. Xi, Asya-Pasifik ülkelerinin ortaklık ilişkilerini zenginleştirerek, dünyanın yeni tur kalkınma ve refahına öncülük etmelerini talep etti.

Asya-Pasifik ekonomisinin şimdiye kadar sağlıklı büyümeyi koruduğunun altını çizen Xi, bunun dünya ekonomisinin toparlanmasına istikrarlı bir kuvvet sağladığını belirtti. Çin Cumhurbaşkanı, bölge ülkelerinin, örgütün kararlı işbirliği ruhu doğrultusunda, serbest ve dışa açık ticaret ve yatırım ortamını koruyarak, Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesinin inşasını ilerletip dünya ekonomisine sürekli güç katmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Xi, bu sabah ayrıca “küresel ekonomik durum” konulu gayri resmi diyalog toplantısına katılarak Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde'dan küresel ekonominin durumu, geleceği ve Asya-Pasifik'e etkileri hakkında bilgi aldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor