APEC Zirvesi'nde yeni enerjiye yönelme çağrısı yapıldı

2017-11-11 17:26:18

APEC CEO Zirvesi'nin katılımcıları, yaptığı açıklamada, iklim değişikliğinin insanlığın yüzleştiği büyük bir meydan okuma olduğunu vurgulayarak, enerji kullanımında verimin artırılıp sürdürülebilir kalkınma yollarının aranması gerektiğini ifade etti.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Vietnam'ın Da Nang kentinde düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) CEO Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen “enerji kullanımında verim ve sürdürülebilir kalkınma” konulu diyalogda bir konuşma yaptı.

Ardern, yaptığı konuşmada, iklim değişikliğinin Asya-Pasifik bölgesine deniz seviyesinin yükselmesi gibi ciddi meydan okumalar getirdiğini belirterek, hükümetlere, işletmelere ve toplumun farklı kesimlerine el ele verip düşük karbonlu bir gelecek yaratma çağrısında bulundu. Ardern, bunun için ekonomide yapısal reform yapılması, yeni politikaların belirlenmesi ve inovasyonun teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

ABD'li Exxon Mobil şirketi yetkilisi Mark Koning, toplantıda yaptığı açıklamada, firmalara, iklim değişikliğiyle mücadeleye ilişkin önerilerde bulundu. Koning; altyapı tesisleri inşası, yenilenebilir enerji alanına yatırım, yeni teknolojiler geliştirme ve uygulama ile iklim değişikliğine dair bilincin artırılmasına yönelik yatırımlar konularında şirketlerin hükümete destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıda, internete dayalı ekonomi hususu da gündeme geldi. Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, APEC Zirvesi kapsamında düzenlenen “teknolojinin ekonomik büyümenin itici gücü haline getirilmesi” temalı toplantıda yaptığı açıklamada, internete dayalı ekonominin Avustralyalı KOBİ'lere sağladığı gelişme fırsatlarına dikkat çekti. Turnbull, internet ekonomisinin ülkesindeki orta ve küçük ölçekli işletmelerin (KOBİ) kapsamlı bağlantı kurmaları ve istihdam yaratmalarında önemli rol oynadığını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor