Xi: Asya-Pasifik'in güzel yarınlarını ortaklaşa yaratalım

2017-11-11 16:32:11

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, çağa ayak uydurarak Asya-Pasifik bölgesi için güzel yarınları ortaklaşa yaratma konusunda cesaretle sorumluluk üstlenilmesi gerektiğini söyledi.

Xi, dün Vietnam'da düzenlenen APEC CEO Zirvesi'nde, “Dünya ekonomisinin dönüşümü fırsatını değerlendirerek Asya-Pasifik bölgesinde daha büyük ilerleme kaydetmeye çalışalım” başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi, konuşmasında, dışa açık ekonomi inşasında ısrarcı olunarak, karşılıklı yarar ve ortak kazancın elde edilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti. İnovasyona dayalı ekonomi yönünde gayretlerin sürdürülerek yeni büyüme motorlarının geliştirilmesinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, Asya-Pasifik bölgesinde entergasyonun güçlendirilmesini istedi.

Ekonominin kapsayıcı büyümesinin sürdürülerek Asya-Pasifik'teki ülkelerin gelişme sonuçlarından yararlanmasının sağlanması gerektiğini kaydeden Xi, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak Çin'in, sorumluluklarını iyi anladığını ve geçen beş yıl içinde yapısal reformları ilerletip ekonomisinin istikrarlı büyümesini mümkün kıldığını söyledi. Bunun yanı sıra, Çin'in son beş yıl içinde 60 milyondan fazla vatandaşını yoksulluktan kurtardığını belirten Cumhurbaşkanı Xi, kolayca elde edilemeyen bu sonuçtan gurur duyduklarını ifade etti.

Geçen ekim ayında Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nin düzenlendiğini hatırlatan Xi, kongrede Çin'e özgü sosyalizmin eylem programı ve gelişme vizyonunun saptandığını söyledi. Xi Jinping, Çin'in, küresel yönetişim reformuna faal olarak katılarak, uluslararası siyasi ve ekonomik düzenin adil ve meşru yönde gelişmesini sağlamak için çabalarını sürdüreceğini vurguladı.

Xi, önümüzdeki kasım ayında Çin'in Shanghai kentinde ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın düzenleneceğini açıkladı. Xi, fuarın, dünya ülkelerinin Çin ile işbirliği için yeni bir platform oluşturacağını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor