APEC Zirvesi'nde Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesi vurgusu

2017-11-11 16:26:56

APEC 29. Bakanlar Düzeyindeki Toplantısı'nda yayımlanan ortak bildiride, Asya-Pasifik'te serbest ticaret bölgesi inşasının ilerletilmesi gerektiği vurgulandı.

Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticari ve Ekonomik İlişkiler Dairesi Başkanı Zhang Shaogang, dün yaptığı konuşmada, toplantıda bölgesel ekonomik entegrasyon, kapsayıcı büyüme, orta ve küçük ölçekli firmalarda (KOBİ) inovasyon ve gıda güvenliği olmak üzere dört başlığın ele alındığını ve birçok konuda önemli fikir birliğine varıldığını belirtti.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne (APEC) üye ülkelerin, ticaret ve yatırımın serbestliği ile kolaylaştırılmasında ısrar ettiğini ve işbirliği alanlarını genişlettiğini ifade eden Zhang, aynı zamanda örgütün çok taraflı ticaret sistemine ve küresel ticarette serbestliğe destek vermeyi sürdürdüğünü söyledi.

Sınır ötesi e-ticaret alanında işbirliğine değinen Çin Ticaret Bakanlığı yetkilisi, ilgili ekonomilerin, bu alanda yeni gelişim durumuna uyum sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıda APEC Sınır Ötesi E-Ticarette Serbestlik Çerçeve Anlaşması'nın onaylandığını ifade eden Zhang, söz konusu anlaşmanın sınır ötesi e-ticaret politikalarının oluşturulması için iyi bir ortam yaratacağına ve KOBİ'lerin e-ticarete katılımını artırabileceğine işaret etti.

Zhang, ayrıca, Beijing'deki APEC toplantısında elde edilen kazançların hayata geçirildiğine dikkat çekti. Çin heyetinin, Asya-Pasifik'te ekonomik entegrasyonu çeşitli alanlarda ilerletme ve Kuşak ve Yol inşasını hızlandırma çağrısı yaptığını kaydeden Zhang, Çin'in planının APEC işbirliği mekanizmasının geliştirilmesine katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor