Asya Altyapı Yatırım Bankası'ndan APEC'e destek

2017-11-10 10:37:04 CRI

Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) Başkanı Jin Liqun, bağlantı şebekesinin artırılması, geniş kapsamlı ekonomik büyümenin hızlandırılması için AAYB'nin Asya-Pasifik bölgesinde altyapı tesisleri inşasına tüm gücüyle destek vereceğini söyledi.

Jin Liqun dün Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) İş Zirvesi'nde konuştu.

Ana teması “Bağlantı şebekesinin ekonomik büyümeyi geliştirmesi” olarak belirlenen toplantıda, Jin Liquan, AAYB'nin Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası gibi kuruluşlarla işbirliği yaparak Asya-Pasifik bölgesi ve dünya genelinde altyapı yetersizliği sorununu ele almakta olduğunu ifade etti.

Jin Liqun, APEC'le bağlantı şebekesi alanında geniş kapsamlı işbirliği yaptıklarını belirterek, çok sayıda projenin sorunsuz bir şekilde yürütülmekte olduğu bilgisini verdi.

AAYB'nin yıllık raporuna göre, Asya-Pasifik bölgesinde 2016-2030 yılları arasında her sene altyapı inşasına gereken sermaye 1 trilyon 700 milyar ABD Doları'nı bulacak.

AAYB Başkanı Jin Liqun, Asya-Pasifik bölgesinde geçen 40 yılda hızlı gelişmelerin yaşandığını, ancak altyapı inşasına talebin sürekli bir şekilde artmakta olduğunu vurguladı.

Jin Liqun, APEC'in elverişli bir platform sağladığını, APEC'e üye ülkelerin liderlerinin bu platformda bağlantı şebekesiyle ilgili politikaları ele alarak siyasi entegrasyon için çaba gösterdiğini sözlerine ekledi.

AAYB bugüne kadar toplam 21 yatırım projesi onayladı. Toplam yatırım hacmi 3 milyar 490 milyon ABD Doları'na ulaştı. Filipinler ve Endonezya gibi APEC üyeleri, bankanın projelerinden faydalandı.

AAYB, APEC zirvesinin ev sahibi olan Vietnam'daki altyapı projelerine destek vermeye hazırlanıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor