Başbakan Li: İşletmelere daha adil rekabet ortamı sunulmalı

2017-11-10 10:35:21 CRI

Çin Başbakanı Li Keqaing dün Büyük Halk Sarayı'nda ABD Başkanı Donald Trump'la görüştü.

Günümüzde Çin-ABD ilişkilerinin istikrarlı bir yönde gelişmekte olduğuna işaret eden Başbakanı Li, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump arasında başarılı görüşmeler yapıldığını hatırlattı.

Li, son ziyaret sırasında iki liderin görüşmelerinde verimli sonuçlar elde edildiğini, ikili ilişkilerin geleceği adına önemli fikir birliklerine varıldığını kaydetti.

İki ülkenin üst düzey temas ve yoğun iletişimi korumasının işbirliğinin derinleştirilmesine dinamizm katacağını ifade eden Li, ilişkileri yeni seviyeye taşıyacaklarını belirtti.

Li Keqaing, Çin ile ABD arasında çıkarların kaynaştığı bir ekonomik işbirliği düzeni oluşturulduğuna dikkat çekti.

Başbakan Li, Çin ve ABD'nin dışa açıklığı artırarak, işletmelere daha adil bir ticari rekabet ortamı sunmaları gerektiğini söyledi.

Görüşmede Çin'in ABD tarafından ticari beklentileri de gündeme geldi. Buna göre, ABD'nin Çin'e yönelik hizmet ticareti ve yüksek teknolojili ürünlerin ihracatını artırması bekleniyor. İki tarafın daha yüksek seviyeli ekonomik ve ticari işbirliğiyle tamamlayıcı rol oynamaları ve ortak kazanç temelinde işbirliği yapmaları savunuluyor.

Li Keqiang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Asya-Pasifik bölgesindeki önemli ülkelerden olan Çin ve ABD'nin, bölgede barış, istikrar, kalkınma ve refahı koruma sorumluluğunu üstlenmeleri gerektiğini savundu.

Li, uluslararası ve bölgesel konularda ABD tarafıyla iletişim ve koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Çin gezisinde elde edilen sonuçları takdirle değerlendiren Trump, iki ülke arasındaki ihtilafları uygun şekilde ele alarak adil ve dengeli bir ticari ilişki tesis etmeleri arzusunu dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor