Çin ve ABD, ikili ilişkilerin güçlendirilmesinde mutabık

2017-11-09 20:55:15

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'e ziyarette bulunan ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinde, ikili ilişkilerde daha büyük gelişme kaydedilmesi konusunda fikir birliği sağladı.

Xi, Trump ile bugün Büyük Halk Toplantı Salonu'nda bir araya gelerek ikili ilişkiler ve her iki tarafı da ilgilendiren önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerine fikir alışverişinde bulundu.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zheng Zeguang, basına verdiği demeçte, iki liderin görüşmesine dair ayrıntıları paylaştı.

Buna göre, iki lider, görüşmelerinde, Çin ve ABD'nin dünya barışı, istikrarı ve refahının korunması konusunda geniş ortak çıkarlara ve önemli sorumluluklara sahip oldukları görüşünü savundular.

Xi ile Trump, Çin-ABD ilişkilerinin tüm dünyayı etkilediğini, sürekli ilerleyen ikili ilişkilerin, iki ülkenin halklarının temel çıkarlarına uyduğu gibi uluslararası toplumun ortak beklentisi olduğunu vurguladılar.

Mar-a-Lago'daki görüşmelerinden bu yana Çin-ABD ilişkilerinde elde edilen önemli sonuçları takdirle değerlendiren iki lider, ikili ilişkilerde daha büyük ilerleme kaydedilmesi için ortak çabaları sürdüreceklerini belirtti.

Xi ve Trump, telefon, mesaj ve yüz yüze görüşme gibi yollarla sıkı temasları koruyarak her iki tarafı da ilgilendiren önemli sorunlar üzerine görüş alışverişini sürdürmeyi de kabul ettiler.

Çin-ABD ekonomik ilişkileri ortak kazanca dayalı

Xi, Çin-ABD ekonomik ilişkilerinin; ticaret, yatırım ve uluslararası ekonomik işbirliği başta olmak üzere geniş alanları kapsadığının ve karşılıklı yarar ile ortak kazanca dayandığının altını çizdi.

İkili ekonomik ilişkilerin sürekli ve istikrarlı gelişmesinin, iki ülkenin halklarına mutluluk getirmenin yanı sıra küresel ekonomik büyümeye de büyük katkıda bulunacağını kaydeden Xi, bu yolda ortaya çıkan sorun ve çelişkilerin çözümünde yapıcı olunması gerektiğini söyledi.

Çin'in, bankacılık, menkul kıymetler ve sigortacılık dâhil finans sektörünün tüm alanlarına erişim şartlarını büyük ölçüde rahatlatacağına işaret eden Xi, ABD'den Çin'e yönelik ileri teknoloji ürünlerinin ihracat sınırlarını gevşetmesini istedi.

250 milyarı dolarlık anlaşmalar imzalandı

Bununla birlikte, Çinli ve ABD'li iş adamları yuvarlak masa toplantılarında, iki ülkenin hükümet yetkilileriyle bir araya gelerek, ikili ekonomik ve ticari işbirliği önündeki fırsatlar ve sorunları masaya yatırdı.

İki lider, bu toplantılarda, Çin ile ABD arasında ticaret ve çift yönlü yatırımları kapsayan 250 milyar ABD Doları'nı aşkın değerdeki sözleşmelerin imzalanmasına tanıklık etti.

Askeri ilişkiler de gündeme geldi

Öte yandan, Xi ile Trump, görüşmelerinde, iki ülkenin askeri ilişkilerinin önemine de dikkat çektiler.

İki taraf, 2015 yılında varılan siber güvenlik işbirliğine dair beş maddelik anlaşma doğrultusunda siber saldırı ve suçlarla mücadele edeceklerini yineledi.

Ayrıca, karşılık öğrenci değişimi, iki ülkenin eğitim kuruluşları ve bilim adamları arasındaki temas ve işbirliğinin ilerletilmesi için çaba harcanması da kararlaştırıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor