Çin ve ABD, 253 milyar dolarlık anlaşmaları imzaladı

2017-11-09 19:34:12

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ziyareti sırasında iki ülkenin 253 milyar 500 milyon dolar değerinde 34 projeyi kapsayan anlaşmaları imzaladıkları bildirildi.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, anlaşmaların; ticaret, çift yönlü yatırım, mal ve hizmet ticareti, “Kuşak ve Yol” inşası, enerji, kimya endüstrisi, çevre koruma, kültür, tıp, altyapı tesisleri ve akıllı kent gibi çok geniş alanları kapsadığı belirtildi.

Boeing uçakları, Ford marka otomobiller ve ABD menşeli soya fasulyelerinin satın alımı ile Alaska'da sıvılaştırılmış doğal gaz çalışmalarının ortaklaşa yürütülmesini kapsayan anlaşmaların imzalanmasına Xi Jinping ile Donald Trump tanıklık etti.

Anlaşmaların karşılıklı yarar ve dengeli ticaret ilkelerine dayandığına dikkat çekilen açıklamada, ticaret ve ekonomi işbirliğinden elde edilen kazanımların hem ABD'ye hem de Çin'e faydalar getireceği ifade edildi.

İşbirliğinin ilerletilmesinin, ABD'nin Çin'e ihracatını genişleteceği gibi yerel sektörlerinin gelişmesine ve istihdamın artmasını sağlayacağı belirtilen açıklamada, ayrıca Çin'in teknoloji, ekipman ve ürün ithalatını artırarak küresel değer zincirinin üst kısmına çıkmasını hızlandıracağı kaydedildi.

Anlaşmaların Çin ile ABD arasındaki işbirliği potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu gösterdiği bildirilen açıklamada, iki ülkenin Xi-Trump Zirvesi'nde sağlanan mutabakat alanlarını genişletmeye, küresel kalkınmayı ortaklaşa hızlandırmaya ve insanoğlunun ortak kader topluluğu inşasını ilerletmeye hazır oldukları ifade edildi.

Donald Trump, Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nin tamamlanmasından sonra Çin'de ağırlanan ilk devlet başkanı. İki liderin tarihi görüşmesi, yeni dönemde Çin-ABD ekonomi ve ticaret ilişkilerinin istikrarlı gelişmesinin hızlandırılması açısından derin mana ve ehemmiyet taşıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor