Çin ve Rusya Arktika'da işbirliğini güçlendiriyor

2017-11-09 19:22:20

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamaya göre, Çin ile Rusya'nın, “Buz İpek Yolu”nun inşasını hayata geçirerek Arktika'da işbirliğini güçlendirme çalışmaları hızla ilerliyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, temmuz ayında Rusya'ya yaptığı ziyarette, Kuzey Kutup Bölgesi'nde (Arktika) deniz ulaşım yollarının geliştirilmesi ve “Buz İpek Yolu”nun açılması konularında Rus mevkidaşıyla anlaşma sağladı. Çin-Rusya Zirvesi'nde, Arktika'da işbirliğinin güçlendirilmesi ve “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin Avrasya Ekonomik Birliği projesiyle bağlanması konularında fikir birliğine varıldı.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün yaptığı açıklamada, Arktika'daki çalışmalar kapsamında Çinli COSCO Şirketi'nin bölgeye birkaç defa başarıyla deniz seferi gerçekleştirdiğini ifade etti.

Bunun yanı sıra Çin ve Rusya'nın ulaşım bakanlıkları arasında “Kutup Sularında Denizcilik İşbirliği Muhtırası” hakkında müzakerelerin sürdüğünü belirten sözcü, iki ülkenin şirketlerinin Arktika'da doğalgaz ve petrol keşfi alanlarında işbirliği çerçevesinde altyapı tesislerinin inşasını görüştüğünü bildirdi.

Gao Feng, açıklamasında, Çin Ticaret Bakanlığı ve Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın; Kuzey Kutup Bölgesi'nde deniz ulaşım kanallarının açılması, kaynakların geliştirilmesi, altyapı tesislerinin inşası, turizm ve bilimsel araştırma gibi konularda koordinasyonu amaçlayan ortak çalışma mekanizmasını müzakere ettiklerini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor