Xi'den Vietnam'a “daha sıkı işbirliği” çağrısı

2017-11-09 17:52:53

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin-Vietnam dostluğunun, iki ülkenin eski nesil liderleri ve halklarının “kanlarıyla işlendiğini” belirterek ikili ilişkilerin ilerletilmesi için daha çok çaba gösterme çağrısı yaptı.

Xi Jinping'in bu ifadeleri kullandığı makalesi, Vietnam Komünist Partisi'nin resmi gazetesi Nhan Dan'da bugün yayınlandı.

Vietnam'a resmi ziyarette bulunmaya hazırlanan Çin lideri, ülkenin Da Nang kentinde 10-11 Kasım günlerinde düzenlenecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) 25. Ekonomi Liderleri Toplantısı'na katılacak.

Xi Jinping, resmi ziyareti öncesinde yayınlanan makalesinde, iki ülkeyi “dağlar ve ırmaklarla birbirine bağlanmış iki yakın komşu” olarak nitelendirerek, Çin ile Vietnam'ın eski çağlara dayanan bir değişim ve karşılıklı öğrenme geçmişi olduğunu söyledi.

Makalesinde, modern zamanlarda iki ülkenin halklarının bağımsızlık mücadelesinde omuz omuza savaştığını belirten Xi, “Yeni çağda ulusal koşullarımıza uyan sosyalist kalkınma yollarını keşfettik, saygıdeğer gelişmelerimizde mucizeler yarattık ve ikili ilişkilerimizde önemli ilerleme kaydettik” ifadesini kullandı.

İki tarafın, değişen küresel ve bölgesel koşullar altında benzer veya aynı niteliklerde yeni sorunlar ve mücadelelerle karşılaştığını hatırlatan Xi, Çin ile Vietnam'ın milli güç ve refah rüyalarını gerçekleştirmek için daha önce olmadığı kadar ortak çaba göstermeye ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Çin ile Vietnam'ı denizlerle ilgili meselelere dostane müzakereler aracılığıyla iki tarafın da kabul edebileceği kalıcı ve uzun vadeli çözümler getirmeye çağıran Cumhurbaşkanı Xi, Güney Çin Denizi'nde Tarafların Eylem Deklerasyonu'nun etkili şekilde uygulanması gerektiğini vurguladı.

Xi Jinping, ayrıca, Vietnam'a APEC toplantısının başarıyla düzenlenmesini dilediğini belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor