Çin-ABD işbirliğinde yeni dönem

2017-11-09 16:27:57

Çin-ABD işbirliğinde yeni dönem


      Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de ABD Başkanı Donald Trump'la bir araya geldi.

      İki lider, görüşmede işbirliğinin iki ülke için tek doğru seçenek olduğuna işaret ederek, çifte kazanç temelinde daha güzel bir gelecek yaratılabileceğini belirtti.

     İki lider, devlet başkanları arasındaki teması geliştirerek ikili ilişkilerde öncü rol oynayacak. Çeşitli kademelerde değişim yoğunlaştırılacak.

Çin ile ABD arasındaki mevcut dört üst düzey diyalog mekanizmasından faydalanarak, ticaret, ordu, yasama ve kültür gibi alanlarda etkileşim sağlamlaştırılacak. Xi ve Trump'ın açıklamalarına göre, önemli küresel ve bölgesel konularda koordinasyon güçlendirilecek ve ikili ilişkiler ileri aşamaya taşınacak.

Xi Jinping Trump'la yaptığı görüşmede yaptığı konuşmada, Çin-ABD ikili ilişkilerinin yeni bir tarihi başlangıçta olduğuna işaret etti.

Xi, Çin'in ABD tarafıyla el ele vererek, karşılıklı saygı, çifte kazanç temelinde işbirliğini yoğunlaştırmaya, anlaşmazlıkları kontrol altına almaya, böylece iki ülke ve dünya halklarına yarar getirmeye hazır olduklarını belirtti.

Asya turunun üçüncü durağı olan Çin'deki temaslarını sürdüren Trump ise, Xi ile yaptığı görüşmede ABD-Çin ikili ilişkilerinin son derece önemli olduğunu dile getirdi. İki ülke arasında işbirliği tesis edilmesi iki ülkenin temel çıkarlarına uymaktadır diyen Trump, bunun küresel sorunların çözümüne de yardımcı olacağını belirtti.

Trump, Xi Jinping ile yoğun teması sürdürerek, ABD-Çin ikili ilişkilerini derinleştirmeye, uluslararası işlerde koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.

İki lider ayrıca, Çin-ABD diplomatik güvenlik diyalogu, kapsamlı ekonomik diyalog, toplumsal ve kültürel diyalog, yasa uygulama ve siber güvenlik diyalogu olmak üzere 4 üst düzey diyalogun koordinatör raporunu birlikte dinledi.

Xi Jinping, bahsi geçen 4 diyalogun ikili ilişkilerin gelişmesine önemli destek sağlayacağına işaret ederek, bu diyalogların önümüzdeki günlerde genel durumu ilgilendiren, stratejik etkiye sahip önemli konulara odaklanması gerektiğini söyledi. Xi, ilgili tüm işbirliği projesilerinin etkin şekilde hayata geçirilmesi, böylece ikili ilişkilerin gelişmesine güç katılması gerektiğini ifade etti. Xi, iki tarafın ortak çabasıyla bu dört diyalogu, karşılıklı güveni pekiştiren, işbirliğini artıran ve anlaşmazlıkların kontrol altına alındığı bir platform haline getireceklerini ifade etti.   

Trump, ABD ve Çin'in geniş ortak çıkarlara sahip olduklarına işaret ederek, diyalog ve işbirliğinin pekiştirilmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

ABD'nin öteden beri tek Çin politikasında ısrarlı olduğuna dikkat çeken Trump, ABD'nin diplomasi, ekonomi, toplum ve kültür, yasama, siber güvenlik, uyuşturucuyla mücadele ve yasa dışı göçmenlerin iadesi gibi çeşitli alanlarda Çin'le işbirliğini pekiştireceklerini söyledi.  

İki lider görüşmede ayrıca, bölgesel ve küresel işbirliği konusunda geniş görüş birliğine vardı.

Liderler Asya-Pasifik bölgesinde barış, refah ve istikrarın korunması için ortak çaba harcama sözü verdi.  Kore Yarımadası da gündemdeki konulardan biriydi, liderler bu konuyla ilgili olarak diyalog çağrısını yineledi.

   İki lider enerji, imalat, tarım, sivil havacılık ve otomotiv gibi alanlarda çok sayıda anlaşmanın imzalanmasına da tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor