Çin-ABD ticaretinde rekabet değil tamamlayıcılık olsun

2017-11-09 15:32:34

     Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump, bugün Beijing'deki Büyük Halk Sarayı'nda düzenlenen Çin-ABD İş Diyalogu'nun kapanış toplantısına katıldı.

     Xi Jinping burada yaptığı konuşmada, bu yıl Çin-ABD Shanghai Bildirisi'nin yayımlanmasının 45. yıldönümü olduğuna işaret ederek, geçen 45 yıl içinde iki ülke arasındaki ticari işbirliğinde tarihi ilerlemeler kaydedildiğini söyledi. Bunun iki ülkeye de büyük fayda sağladığını ifade eden Xi, ikili ticari işbirliğinde potansiyelinin büyük olduğunu vurguladı.

      Çin ekonomisinde sürekli istikrarlı gelişmenin güçlü bir temele sahip olduğuna dikkat çeken Xi Jinping bu nedenle Uluslararası Para Fonu'nun bu yıl içinde Çin ekonomisine ilişkin tahminlerini defalarca yükselttiğini, bunun Çin ekonomisine duyulan güvenin göstergesi olduğunu söyledi.

Çin'in dışa açılma politikasını sürdüreceğini kaydeden Xi, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde belirlenen stratejik düzenlemeler doğrultusunda, yeni ve kapsamlı dışa açılma düzeni oluşturacaklarını, Amerikan işletmeleri dahil Çin'de faaliyet gösteren tüm yabancı işletmelere elverişli ticaret ortamı sunacaklarını belirtti.

      Xi Jinping, Çin-ABD ticari işbirliğinin potansiyelinin geniş olduğuna işaret ederek, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi Çin ile en büyük gelişmiş ülkesi olan ABD arasındaki ticari etkileşimin rekabet yerine tamamlayıcılık rayında ilerlemesini istediklerini söyledi.

Çin'in ABD'den enerji ve tarımsal ürünler ithal etmeye hazır olduğuna dikkati çeken Xi, ABD ile hizmet ticareti işbirliğini güçlendireceklerini, Çin'e sivil amaçlı ileri teknoloji ürünleri ihracatının artırılmasını beklediklerini belirtti.

Xi ayrıca, Amerikalı işadamlarının Kuşak ve Yol inisiyatifine katılmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

İki ülke arasındaki ticari etkileşimde bir takım çelişki ve anlaşmazlıklar bulunmasının doğal olduğunu ifade eden Xi, bu anlaşmazlıkların diyalog temelinde çözülmesi gerektiğini ekledi.

Trump yaptığı konuşmada, Çin ve ABD'nin yakın ortak olduklarına işaret ederek, ekonomi ve güvenlik gibi alanlarda geniş görüş birliğine sahip olduklarını, ABD'nin enerji ve diğer çeşitli alanlarda Çin'le ticari işbirliği pekiştirmeye ve mevcut ticari anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözmeye hazır olduğunu ifade etti.  

Çin ile ABD arasında son iki gün içinde imzalanan ticari anlaşmaların toplam değerinin 250 milyar doları geçtiği bildiriliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor