“Çin-Pakistan ekonomik koridoru kimseyi hedef almıyor”

2017-11-09 09:51:47

     Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin-Pakistan ekonomik koridorunun üçüncü bir tarafa karşı kurulmadığına işaret ederek, bu pojenin toprak anlaşmazlıklarıyla ilgisi olmadığını kaydetti.

      Rusya'nın Hindistan'daki büyükelçisi kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, Çin ve Hindistan'nın Kuşak ve Yol inisiyatifi konusunda karşılıklı anlayışı pekiştirmeleri, mevcut anlaşmazlıklar konusunda görüş birliğine varmaları önerisinde bulundu. 

Hua Chunying dün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında Rus elçinin bahsi geçen önerisini hakkında Çin hükümetinin tutumunu açıkladı.

Sözcü Hua, kısa süre önce tamamlanan Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nde Kuşak ve Yol kapsamında uluslararası işbirliğinin aktif şekilde pekiştirilmesi vurgusu yapıldığını hatırlatarak, bunun Çin tarafının bu inisiyatife verdiği büyük önemin bir göstergesi olduğunu ve uluslararası işbirliğinde kararlılık ve güveni gösterdiğini kaydetti.

Hua Chunying, Hindistan'ın Kuşak ve Yol konusundaki endişelerini anladıklarına işaret ederek, ancak bu inisiyatif kapsamındaki Çin-Pakistan ekonomik koridorunun bir ekonomik işbirliği projesi olduğunu, üçüncü tarafları hedef almadığını ve toprak ihtilaflarını ilgilendirmediğini belirtti.

Hua Chunying, Kuşak ve Yol inisiyatifinin dışa açık ve hoşgörü temelinde tesis edilen bir işbirliği platformu olduğunu kaydederek, Çin'in bu girişime iştirak eden tüm taraflarla Kuşak Ve Yol'u ilerletmeye hazır olduğunu vurguladı.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor