Çin: Kore Yarımadası'nda gerginliği hafifletmek için çaba harcanmalı

2017-11-08 18:29:20

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası'nda gerginliğin hafifletilmesi ve sorunun müzakere yoluyla çözümüne dönülmesi için ilgili tarafların çaba harcamasını istediklerini belirtti.

Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Güney Kore'ye (Kore Cumhuriyeti) ziyareti esnasında yaptığı Kore nükleer sorunu hakkındaki açıklamasıyla ilgili soruyu yanıtladı.

Kore Yarımadası nükleer sorununa ilişkin Çin'in tutumunun değişmez ve net olduğunu dile getiren Hua Chunying, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasında, barışı ile istikrarının korunmasında ve sorunun diyalog yoluyla çözülmesinde ısrar ettiklerini vurguladı.

Sözcü, yarımadada durumun karışık ve hassas olduğunu kaydederek, gerginliğin hafifletilmesi ve nükleer sorunun çözümünde müzakere yoluna dönülmesi için ilgili tarafların çaba harcamasını ümit ettiklerini belirtti.

Hua Chunying ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'yle (KDHC) ilgili kararlarını ve kararlarda belirlenen yaptırımları ciddiyetle uyguladıklarını ifade ederek, uluslararası sorumluluklarını üstlendiklerine dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor