Kaya petrolü üretiminde büyük artış öngörülüyor

2017-11-08 11:25:07 CRI

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) tarafından dün yayınlanan petrol görünüm raporuna göre, gelecekte kaya petrolünün üretiminde büyük artış bekleniyor.

Dün yayınlanan ham petrol piyasası yıllık perspektifi raporuna göre, OPEC gelecekte kaya petrolü üretim beklentisini yükseltti. 2025 yılına kadar ABD'de kaya petrolü üretiminin günlük 825 varile yükselmesi bekleniyor, bu rakam 2016 yılı öngörüsüne kıyasla yüzde 50 arttı.

OPEC raporunda, ABD'nin önümüzdeki 10 yıl dünyada kaya petrolü üretiminde başlıca rol oynayacağı belirtilirken, Rusya ve Kanada gibi ülkelerin de kaya petrolünün küçük bir kısmını üreteceğine işaret edildi.

Ham petrol üretiminde düşüş uluslararası petrol fiyatının artmasına yol açarken, kaya petrolünde üretim kapasitesinin yükselmesine neden oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün 2017 Dünya Petrol Görünümü Raporu'na göre, fosil yakıtların 2015'te yüzde 81 olan küresel enerjideki payı, 2020'de yüzde 80'e, 2030'da yüzde 78'e ve 2040'ta da yüzde 74'e düşecek.

Küresel enerji talebi büyümesinde 2040'a kadar en büyük yükseliş ise doğalgazda yaşanacak. Küresel doğalgaz talebi yüzde 3,6 büyüyecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor