Cui: Çin ve ABD, yeni dönemde fırsatları değerlendirmeli

2017-11-07 19:21:41

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Çin ve ABD'nin yeni dönemde fırsatları değerlendirerek ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini ilerletmesi gerektiğini belirtti.

Cui, kısa süre önce Xinhua Haber Ajansı'na verdiği demeçte, ABD Başkanı Donald Trump'un Çin'e yapacağı resmi ziyarete değinerek, iki ülkenin liderlerinin bir kez daha görüşmesinin, ikili ilişkiler için uzun vadeli gelişme yönü belirleyeceğine olan inancını ifade etti.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nin bitiminden sonra Çin'i ziyaret eden ilk yabancı devlet başkanının Trump olacağını hatırlatan Cui, ziyaretin öneminin altını çizerek, tarihi bir dönemde gerçekleştiğine işaret etti.

Büyükelçi Cui, geçen yıllarda Çin ve ABD'nin, küresel finans kriziyle ortaklaşa mücadele ederek dünya ekonomisinin toparlanması için birlikte çaba harcadıklarına dikkat çekti.

Dünyanın iki büyük ekonomisi olarak Çin ve ABD'nin, aralarındaki işbirliğini güçlendirmesinin beklendiğini kaydeden Cui, küresel sorunların çözümü ve küresel yönetişime dair işbirliğinin güçlendirilmesi gibi konularda iki ülkenin büyük rol oynamasının da umulduğunu vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor