Çin, bilim ve teknoloji yarışında mesafeyi kısaltıyor

2017-11-07 19:05:50

2017 Küresel Sert Teknoloji İnovasyon Konferansı bugün Sha'anxi eyaletinin Xi'an kentinde düzenlendi.

Atılım niteliğinde fikirlerin ortaya konduğu konferansta ''Sert Teknoloji ile Dünyayı Değiştirmek'' konusu dünyanın her köşesinden gelen uzmanların ilgisini çekti. İlk kez Çin'de ileri sürülen sert teknoloji kavramı, internet ve yüksek teknoloji gibi araçları kullanarak verimli bir teknolojik gelişim modeli ortaya koyuyor.

Günümüzde kullandığımız yüksek teknolojiden sonraki aşamayı ifade eden sert teknoloji, teorik olarak ispatlanmış bir bilim alanı. Geçen 30 yılda, kendine özgü kalkınma modeliyle büyük başarılar kazanan Çin, bilim ve teknoloji alanında çığır açan bir atılıma hazırlanıyor.

Ülke içi ve dışından gelen 1000'den fazla bilim ve teknoloji alanındaki uzman ve temsilcilerin katıldığı konferansta konuşan Sha'anxi eyaleti Vali Yardımcısı Zhang Daohong, Sha'anxi eyaletinin teknoloji açısından Çin'de büyük yeri olduğunu söyledi. Eyalette binden fazla bilimsel araştırma kuruluşu, 7 devlet düzeyinde yüksek ve yeni teknoloji geliştirme bölgesi bulunduğunu ifade eden Zhang, 22 adet ulusal laboratuvarda araştırmaların devam ettiğini belirtti. Zhang Daohong sözlerine şöyle devam etti:

“Xian'da Küresel Sert Teknoloji İnovasyon Konferansı düzenlenmesi dünyadaki bilimsel ve teknolojik alandaki gelişmeleri bir araya getirme, sert teknolojiyi geliştirme, Kuşak ve Yol güzergâhında inovasyon alanında vasıflı personel yetiştirme ve Xi'an kentinin etkisini arttırma açılarından büyük önem taşıyor.”

Küresel Sert Teknoloji İnovasyon Konferansı'nda sert teknoloji ve gelişimi için belirlenen hedefler arasında, sert teknoloji alanında uzman personelin yetiştirilmesi, yüksek enstitü ve üniversiteler arası işbirliğiyle inovasyonun hızlandırılması, askeri alandaki yüksek teknolojinin sivil akademik alana aktarılması ve 100 milyar yuan bütçeli Xi'an Bilim ve Teknoloji Sektörünü Geliştirme Fonu'nun kurulması yer alıyor.

Yüksek teknolojiden farklı olan sert teknoloji alanında çok fazla aşılması gereken teknolojik eşiklerin olduğunu söyleyen Casstar şirketi kurucularından Mi Lei, hızlı tren, havacılık ve uzay alanındaki sert teknolojinin dünyanın diğer ülkelerine olumlu etkiler yaratmasını arzuladıklarını kaydetti. Özellikle Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkeler ve halklarının da Çin'in sert teknolojilerinden yararlanmasını sağlayacaklarını söyleyen Mi; “Çin'in vizyonu dolambaçlı yollarla teknolojiyi ilerletip geleceğe ulaşmak değil, Çin'in yolu doğrudan sert teknolojiye ulaşmaktır” diye konuştu.

Yapay zeka, biyoteknoloji, akıllı üretim, havacılık ve uzay gibi alanlarda toplam 16 alt forumun düzenlendiği Küresel Sert Teknoloji İnovasyon Konferansı yarın sona erecek.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor