Çin'in cari fazlası “makul” seviyede

2017-11-06 20:24:03 CRI

Çin Devlet Döviz İdaresi'nden (SAFE) bugün yapılan açıklamada, ilk üç çeyrekte cari işlemler fazlası “makul” seviyede seyrederken, ithalat ve ihracatın istikrarlı olarak arttığı ifade edildi.

İdare'nin yayınladığı rapora göre, cari işlemler fazlası ilk dokuz ayda 106,3 milyar doları buldu ve gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1,2'sini oluşturdu.


Rezerv dışı finansal işlemlerin de 60,8 milyar dolar fazla verdiği belirtilen raporda, “Veriler, Çin'in sınır ötesi sermaye akışının istikrar kazandığını ve uluslararası piyasalarda dengeli mali tablolar için daha sağlam bir zemin sağlanacağını gösteriyor.” ifadesi yer aldı.

2016'nın ikinci yarısında, ekonominin aşağı yönlü baskı ile karşılaştığı ve yuanın ABD Doları karşısında değer kaybettiği bir dönemde sermayenin Çin piyasalarının dışına akmasına yönelik endişeler ortaya çıkmıştı.

Ocak ayında Çin'in döviz rezervleri 3 trilyon ABD Doları'nın altına indi, ancak ekonomi yuanın yeniden istikrara kavuşmasıyla daha sağlam temeller üzerine oturdu.
Çin'in döviz rezervleri ilk sekiz ay art arda büyüyerek Ocak 2016'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı ve geçen eylül ayında 3,1085 ABD Doları'nı buldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor