Trump'ın Çin ziyaretinin hazırlık çalışmaları açıklandı

2017-11-04 16:05:29 CRI

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zheng Zeguang, dün düzenlenen basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ziyaretinin hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verdi.


Zheng Zeguang, Trump'ın Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in daveti üzerine 8-10 Kasım tarihlerinde Çin'e resmi ziyarette bulunacağını hatırlattı.


Çin-ABD liderlerinin, uluslararası atmosferde derin ve karmaşık değişikliklerin yaşandığı bugünlerde Beijing'de bir araya gelmesinin yeni çağda ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini hızlandırmanın yanı sıra, Asya Pasifik bölgesi ile dünyada barış, istikrar ve refahın gerçekleştirilmesi için büyük önem taşıdığını ifade etti.


İki tarafın çalışma grupları arasında sıkı temas ve yoğun işbirliğinin korunarak, ziyaretle ilgili hazırlıkların sorunsuz bir şekilde sürdürüldüğünü söyleyen Zheng, Çin'in, Trump'a sıcak bir misafirperverlik göstereceğini dile getirdi.


ABD'nin yeni dönem yönetiminin göreve başlamasından bu yana, Xi Jinping ve Donald Trump arasında yüz yüze ve yazılı ve telefon ile görüşmelerin sürdürüldüğünü ve bu görüşmelerin ikili ilişkilerin gelişmesini stratejik açıdan yönlendirdiğini vurguladı.


İki liderin, Beijing'de yapılacak görüşmede, her iki tarafı ilgilendiren önemli sorunlar üzerinde stratejik temaslarda bulunarak, ikili temas ile işbirliğini hızlandırmanın yanı sıra, karşılıklı anlayış ile dostluğu pekiştireceğine ve ikili ilişkilerin yeni çağda gelişme sürecine dair bir plan belirleyeceğine dikkat çekti.


Zheng ikili ekonomi ve ticaretle ilgili soruları yanıtlarken, verilerin, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin özünde karşılıklı yarar ile ortak kazanç yattığını ve bu alanlarda gerçekleştirilen işbirliğinin iki ülkeye ve halklarına büyük yarar getirdiğini gösterdiğini vurguladı.


Öte yandan ikili ticaretteki dengesizlik sorununa küresel, kapsamlı ve gelişime dayalı bakışla yaklaşılması gerektiğine değinen Zheng, söz konusu sorunun, ABD'nin Çin'e ihracatının genişletilmesi ve ikili yatırımların arttırılması yoluyla çözülebileceğine işaret etti.


Ticari savaşın yalnızca her iki tarafın kaybetmesine yol açacağının altını çizen Zheng, Çin ve ABD ekonomilerinin birbirlerini tamamladığını ve dev bir işbirliği potansiyeline sahip olduğunu söyledi.


Zheng, karşılıklı yarar ilkesi temelinde ısrar edilerek ve mevcut potansiyel ortaya çıkarılarak, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerde dengeli bir şekilde daha büyük gelişmeler kaydedileceğini ifade etti.


Zheng, Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna ilişkin olarak ise, Çin'in öteden beri yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması hedefinde ve sorunun diyalog ile istişare yoluyla çözümünde ısrar ettiğini hatırlattı.


Çin'in öteden beri ABD'nin Kore Cumhuriyeti'nde THAAD sistemi konuşlandırmasına ve Çinli işletmeler ile bireylere “uzun kollu yargılama” ve tek taraflı ticari yaptırım uygulamasına karşı çıktığını belirtti.


Zheng, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasında ve yarımadada barış ile istikrarın korunmasında ortak çıkarlara sahip olan Çin ve ABD'nin birbirinin çıkarlarına saygı göstererek, sıkı temas ile eşgüdümü sürdürüp, yarımada sorununun uygun şekilde çözülmesi için çaba harcaması gerektiğini kaydetti.


Zheng, iki ülke liderleri arasında varılan mutabakat ışığında karşılıklı saygı ve yarar ilkesinde, Trump'ın Çin ziyaretinin başarılı geçmesini sağlamak için ABD ile birlikte çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor