.Çin ve Rusya, işbirliğini ilerletiyor

2017-11-02 14:58:06 CRI

Çin ve Rusya, yatırım, enerji ve uzaycılık alanlarını kapsayan yaklaşık 20 işbirliği belgesini imzaladı.

Dün başkent Beijing'de düzenlenen 22. Çin-Rusya Başbakanları Arası Diyalog Toplantısı'nda Çin Başbakanı Li Keqiang ve Rus mevkidaşı Dimitri Medvedev, söz konusu işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Li Keqiang, toplantıda, birbirinin en büyük komşusu olarak Çin ve Rusya'nın kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinde güçlü bir gelişme eğilimi görüldüğünü kaydetti.

Çin ve Rusya'nın birbirinin kalkınmasını önemli bir fırsat olarak gördüğünü vurgulayan Başbakan Li, dolayısıyla iki ülkenin kalkınma stratejilerini kaynaştırarak kapsamlı işbirliğini derinleştirmesi konusunda daha geniş bir ufka sahip olduğunu vurguladı.

En büyük gelişmekte olan ülke olarak Çin için kalkınmanın bütün sorunların çözüm yolu olduğuna dikkat çeken Başbakan Li, daha sıkı bir işbirliğinin, hem iki ülkenin, hem de Asya'nın ve dünyanın barış ve kalkınmasına daha büyük katkı sağlayabileceğini ifade etti.

ÇKP 19.Ulusal Kongresi'nden sonra Çin'i ziyaret eden ilk yabancı lider olarak Medvedev, ulusal kongrenin başarılı geçmesinden dolayı Li Keqiang'a tebriklerini iletti ve Çin halkının yakın gelecekte belirlediği hedeflere ulaşmasını dilediğini söyledi.

Hâlihazırda Rusya-Çin ilişkilerinin tarihi bir zirvede bulunduğunun altını çizen Medvedev, iki ülke arasında üst düzey temasların yoğunlaştığını, işbirliği mekanizmasının verimli çalıştığını, önemli projelere dair işbirliğinin sorunsuz yürütüldüğünü ve ticaret ve yatırımın hızla arttığını belirtti.

Rusya Başbakanı, Çin'le enerji, altyapı tesisleri inşası, havacılık ve uzaycılık gibi alanlardaki geleneksel işbirliğini yoğunlaştırmanın yanı sıra, e-ticaret, finansal yatırım gibi yeni sektörlere yönelik işbirliğini de geliştireceklerini ve kültürel işbirliğini derinleştireceklerini kaydetti.

Li Keqiang, Çin'in, karşılıklı saygı, eşitlik ve kalkınma ilkeleri temelinde Rusya ile işbirliğini ilerletmeye ve "kazan-kazan"a dayalı yeni tip uluslararası ilişkilerin kurulmasına katkı yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantıdan sonra Li Keqiang ve Medvedev, ortak bir bildiri imzaladı, ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor