Vietnam ve Çin'den ikili ilişkileri geliştirme sözü

2017-11-02 11:34:39 CRI

Vietnam ve Çin, ikili ilişkilerin gelişmesini daha yüksek bir düzeye taşımada mutabık kaldı.

Vietnam Komünist Partisi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in özel elçisi Song Tao ile dün başkent Hanoi'de bir araya geldi.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Uluslararası İrtibat Departmanı Başkanlığı görevini yürüten Song, ÇKP 19. Ulusal Kongresi hakkında bilgi aktarmak üzere Hanoi'yi ziyaret etti.

Song, görüşmede Nguyen Phu Trong'a Xi Jinping'in mesajını iletti. Xi, mesajında, Çin ile Vietnam'ın ikili ilişkilerin taşıdığı özel öneme daha yüksek bir noktadan bakması ve daha derinliğine yaklaşması gerektiğini söyledi.

Xi Jinping, Vietnam ile iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliğine dayalı ortaklığı ilerletmek, iki ülkenin sosyalizm davalarına yeni ufuklar katmak için çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Nguyen Phu Trong ise görüşmede Vietnam'ın ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nde kaydedilen büyük başarıları yakından izlediğini dile getirdi.

Nguyen Phu Trong, Xi Jinping'i yeniden parti genel sekreterliğine seçilmesi ve Xi Jinping'in Yeni Dönemde Çin'e Özgü Sosyalizm Düşüncesi'nin partinin yol gösterici ilkelerine eklenmesi nedeniyle tebrik etti.

Nguyen Phu Trong, Vietnam'ın Çin ile el ele vererek iki parti ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişiminin çağın ihtiyaçlarına uyan doğru istikamette ilerletilmesi için çaba harcamaya hazır olduklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor