Xi Jinping Medvedev'i kabul etti

2017-11-01 20:54:56 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'deki Diaoyutai Devlet Konukevi'nde Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev'i kabul etti.


Xi Jinping öncelikli olarak, Dmitri Medvedev'in ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin hemen ardından Çin'i ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Xi Jinping, Rusya'nın, Çin'in en büyük komşu ülkesi ve kapsamlı stratejik işbirliği ortağı olduğunu hatılatarak, Çin'in Rusya ile ilişkilerin derinlemesine geliştirilmesi yönündeki net hedef ve kararlılığının değişmeyeceğini vurguladı.


Xi Jinping, iki ülkenin, başbakanlar arasındaki düzenli görüşme mekanizmasından yararlanarak, enerji donanım imalatı, yatırım ve uzaycılık gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmesinin yanı sıra, büyük veri ile akıllı kent gibi dijital ekonomi alanlarını yeni işbirliğinin büyüme noktası olarak görmesi gerektiğini ifade etti.


Xi, Kuşak ve Yol inşasının, Avrasya Ekonomi Birliği ile iyi bir şekilde kenetlendirilerek, Kuzey Kutbu'nda gemi seferlerine uygun bir rotanın ortaklaşa keşfedilmesi ve “Buz İpek Yolu” oluşturulması gerektiğini söyledi.


Xi ayrıca, iki ülkenin, devlet tarafından yürütülen büyük çaplı yıllık faaliyetleri sürdürerek, yerel yönetimler arasındaki temasları ve işbirliğini hızlandırıp, ikili ilişkilerin halk iradesi temelini sağlamlaştırmasının öneminin altını çizdi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in selamını ileten Dmitri Medvedev ise, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla düzenlenmesinden ve Xi Jinping'in yeniden ÇKP genel sekreterliği görevine seçilmesinden dolayı tebriklerini iletti.


Medvedev, Çin'in gelecek dönemlerdeki gelişme süreçlerine ilişkin planların saptandığı ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin, hem Çin, hem de dünya için büyük önem taşıdığını kaydetti.


“Yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm” davasında yeni başarılar kaydedilmesini içtenlikle dilediklerini belirten Medvedev, bu süreçte ikili ve kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin de derinlemesine gelişeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor