“Trump'ın Çin ziyareti iki ülkeye fırsatlar getirecek”

2017-10-31 15:49:34 CRI

“Trump'ın Çin ziyareti iki ülkeye fırsatlar getirecek”

Çin'in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai, dün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın gerçekleştireceği Çin ziyaretinin ikili ilişkilerin gelişmesi için fırsatlar getireceğini söyledi.

Cui Tiankai, dün Çin'in ABD Büyükelçiliği'nde Çinli ve yabancı muhabirleri kabul etti.

Çin Büyükelçisi, Trump'ın, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin ardından Çin'i ziyaret eden ilk yabancı devlet başkanı olacağını belirtti.

Trump'ın ilk Çin ziyaretinin, ikili ilişkilerin yönünü tayin edeceğini ve olumlu bir gelişme zemini hazırlayacağını belirten Cui, Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini sürdürmek, işbirliğini derinleştirmek, anlaşmazlık ve fikir ayrılıklarını uygun şekilde çözmek açısından bu ziyaretin önemine dikkat çekti.

Geçen dönemde iki liderin iletişim ve etkileşiminin iyi olduğunu hatırlatan Cui, “İki liderin yapacağı bu görüşme ikili ilişkilerin uzun vadeli gelişmesini sağlayacak. Çin ile ABD'nin üst düzey stratejik diyalog kurarak fikir birliğine varmaları, hem birbirine ve hem de uluslararası topluma yarar getirebilir” ifadelerini kullandı.

Çin-ABD ticari işbirliğinin Trump'ın Çin ziyareti gündeminin önemli bir parçası olacağını açıklayan Cui, görüşmede iki tarafın ticari ilişkileri ilerletmek konusunda yapıcı ve faydacı şekilde çaba harcayarak olumlu sonuçlar elde edeceklerine inandığını dile getirdi.

Büyükelçi, Trump'ın Çin ziyaretinde Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun gibi uluslararası gündem maddelerinin de tartışılacağını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor