Çin ve Rusya başbakan yardımcıları görüştü

2017-10-30 19:58:39 CRI

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang ve Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, Çin'in Chongqing kentinde düzenlenen “Çin-Rusya Başbakanları Düzenli Görüşme Komisyonu 21. Toplantısı”na katıldı.


Wang Yang, Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin, geçen beş sene içinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önderliğinde tarihteki en iyi döneme girerek, iki ülke arasındaki somut işbirliğine güçlü bir siyasi garanti sağladığına dikkat çekti.


Wang Yang, iki ülkenin başbakanlarının teşvikleriyle günden güne iyileşen komisyonun oldukça verimli çalıştığını ve iki taraflı işbirliğinde güzel sonuçlar kazanıldığını dile getirdi.


Çin ile Rusya arasındaki ticarette iyileşme eğiliminin bu sene de devam ettiğinin altını çizen Wang Yang, nükleer enerji, sivil havacılık, uzaycılık ve sınır ötesi altyapı tesisleri inşası gibi alanları kapsayan büyük stratejik projelerdeki işbirliğinin de istikrarlı şekilde ilerlediğini dile getirdi.


Wang ayrıca, Uzakdoğu ve Kuzey Kutbu'nun gelişimi ve dijital ekonomi gibi konuların da etkin bir şekilde ele alınarak, somut işbirliğinde yeni alanlar yaratıldığını söyledi.


Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla tamamlanmasından ötürü Çin'i tebrik eden Dmitri Rogozin ise, Rusya'nın her zaman Çin'le olan ilişkileri diplomasisinin önceliği olarak gördüğünü belirtti.


Rogozin, ülkesinin karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç temelinde Çin'le işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor