AA Pekin ofisi açıldı

2017-10-30 18:48:35 CRI

Anadolu Ajansı, dünyanın en etkin haber ajanslarından biri olma vizyonu çerçevesinde Çin'in başkenti Pekin'deki ofisini törenle açtı.


Açılışa, AA Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, Yönetim Kurulu üyeleri Muhammet Salih Demirkan ve Ali Türker Pirtini, Uluslararası Operasyonlar Direktörü Ural Yeşil, Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği Müsteşarı Teoman Uykur, Xinhua Ajansı Uluslararası Haberler Direktörü Yan Wenbin'in yanı sıra bazı gazeteciler ve misyon temsilcileri katıldı.


Açılışta davetlilere hitap eden AA Genel Müdür Yardımcısı Özkaya, "Pekin ofisi ile AA'nın Asya-Pasifik bölgesi yapılanmasındaki en önemli ayaklarından birini tamamlamış bulunuyoruz." diyerek dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve güçlü bir siyasi aktör olan Çin'den tarafsız ve objektif haber aktarımının önemine dikkati çekti.


Türkiye'nin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından önerilen "Kuşak ve Yol" projesi kapsamında kilit öneme sahip ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Özkaya, "Bu ofisimizin Türkiye ve Çin arasında İpek Yolu ile başlayan tarihi dostluğa katkı yapmasını umuyoruz." ifadesini kullandı.


Kurdele kesme töreninin ardından davetlilere AA'nın küresel yapılanması ve yayın dillerine ilişkin bilgi veren yönetici heyeti, davetlilere Istanbul Photo Awards 2017 ve FETÖ Darbe Girişimi kitapçıklarından hediye etti.


AA ile iş birliğine her zaman büyük önem verdiklerinin altını çizen Xinhua Ajansı Uluslararası Haberler Direktörü Yan Wenbin ise, Xinhua Başkanı Cai Mingzhao'nun da AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı'ya mektup yollayarak tebrik mesajlarını ilettiğini kaydetti.


Yan, Türkiye'nin en köklü kurumlarından biri olan AA'nın Çin'den doğru, hızlı ve objektif haberleri tüm dünyadaki abonelerine ulaştırdığına işaret ederek, açılışını yaptıkları bu ofisin iki ülke ilişkilerine pozitif katkı sağlayacağına inandığını belirtti.


AA muhabirine açıklamada bulunan AA Yönetim Kurulu Üyesi Pirtini, Çin'in her açıdan yükselen bir ülke olduğunu ifade ederek "Bölgenin en büyük ve en önemli ülkesi olan Çin'deki ofisimizin, AA haber ağına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum." dedi.


13 dilde yayın yapan AA'nın Pekin ofisi açılışının bölgedeki yapılanmasını taçlandırdığını dile getiren Pirtini, "Pekin'den yapacağımız haberler ile tarihi bağlarımızın olduğu Çin ile Türk halkı arasındaki gönül köprülerini güçlendirmeyi hedefliyoruz." ifadesini kullandı.


AA, küresel yapılanması kapsamında geçen hafta Kolombiya'nın başkenti Bogota'da İspanyolca, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da ise Endonezce haber servislerinin açılışını yapmıştı. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da da ofis açan AA, yıl sonuna kadar Pakistan ofisinin de resmi açılışını gerçekleştirmeyi planlıyor. 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor