Çin'den Afganistan'a acil gıda yardımı

2017-10-30 11:02:46 CRI

Çin'den Afganistan'a acil gıda yardımı

Çin'in Afganistan Büyükelçiliği'nden dün yapılan açıklamada, Afganistan'ın terör saldırılarına uğrayan bölgelerine acil gıda yardımı kampanyası kapsamında 4 bin 242 ton pirinç gönderileceği belirtildi.

Çin'in maslahatgüzarı Zhang Zhixin, Afganistan Afet Yönetimi ve İnsani İşler Bakanı vekili Muhammed Aslam ile dün gıda yardımının teslim edildiği törene katıldı.

Çin tarafı, törende, gıda yardımının 502 ton pirinçlik ilk kısmını dün teslim etti; kalan kısmının ise Mart 2018'den önce Kabil'e ulaşması bekleniyor.

Zhang, törende gazetecilere yaptığı açıklamada, kışın yaklaştığı şu dönemde bazı Afgan vatandaşlarının, özellikle kırsal kesimde yaşayanların, birtakım zorluklarla karşılaştığını ve Çin'in sağladığı gıda yardımının ihtiyacı olanlara ulaştırılacağını dile getirdi.

Zhang, Çin'in, yakın ve dost bir komşu ülke olarak, Afgan hükümetiyle el ele vererek ülkedeki vatandaşların gıda krizinden kurtulmasına yardım etmeyi arzuladığını sözlerine ekledi.

Sayas ise açıklamasında, ilk grup yardımın, Afganistan'ın dağlık bölgelerindeki en zayıf beş eyalete gönderileceğini belirterek, Afganistan hükümeti ve halkıyla yaptığı işbirliği nedeniyle Çin'e minnettar olduklarını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor