Çin ve Japonya arasında güvenlik diyalogu

2017-10-28 18:54:40

    Çin ve Japonya'dan üst düzey diplomatlar Tokyo'da düzenlenen 15. Çin-Japonya Güvenlik Diyalogu kapsamında bir araya gelerek güvenlikle ilgili çeşitli konuları ele aldı.


      Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong Xuanyou ve Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Takeo Akiba dünkü diyalogu ortaklaşa yönetti. Toplantıya iki taraftan dış politika ve güvenlik yetkilileri de katıldı.


Diyalogda bölgesel ve küresel güvenlik durumu, iki ülkenin güvenlik politikaları ve savunma işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.


Çin tarafı diyalogda, barışçı gelişme yolunda ısrarlı olacaklarına işaret ederek, küresel barış ve istikrarın koruyucusu ve yapıcısı olmaya devam edeceklerini ifade etti.


Japonya'nın son yıllarda askeri ve savunma alanlarında attığı bir dizi adımdan duydukları endişeyi ifade eden Çin tarafı, Japonya'nın bölgesel barışın korunması için yapıcı katkı yapmasını istedi. Japonya tarafı ise savunma politikaları hakkında bilgi verdi.


İki taraf, diyaloga devam edilerek, anlaşmazlığın kontrol altına alınması, böylece ikili ilişkilerin düzeltilmesi için çaba harcanması konusunda görüş birliğine vardı. 


Kong Xuanyou ayrıca Japonya Dışişleri Bakanı Kouno Tarou ile görüştü. Kong Xuanyou Tarou ile yaptığı görüşmede, son dönemde Çin ile Japonya arasındaki ikili ilişkilerde olumlu etkileşimin arttığına işaret ederek, ancak bu ilişkilerin önünde halen çok sayıda belirsizlik bulunduğunu belirtti. İki tarafın Çin-Japonya ikili ilişkilerinin 45. yıldönümü ve Çin-Japonya barış ve dostluk anlaşmasının 40. yıldönümünden doğan fırsatlardan faydalanmaları gerektiğine işaret eden Kong, mevcut engelleri ortadan kaldırarak, ikili ilişkilerde görülen olumlu eğilimi sağlamlaştırmaları gerektiğini vurguladı.


Kouno Tarou, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla tamamlanmasından dolayı Çin tarafını tebrik ederek, ikili ilişkileri geliştirmek için Çin'le ortak çaba harcamaya hazır olduğunu belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor