Çin: Hemfikir ülkelerin Kuşak ve Yol'a katılmasını olumlu karşılıyoruz

2017-10-27 20:19:59

Çin, Kuşak ve Yol girişiminin dışa açık ve hoşgörü temelinde geliştirileceğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, istişare, ortak çaba ve paylaşım ilkelerinde ısrar ederek, fikir birliği halinde olunan tüm ülkelerin Kuşak ve Yol inşasına katılımını olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Son günlerde Çin ile Hindistan arasında Kuşak ve Yol girişimiyle ilgili anlaşmazlıklar bulunduğu ve iki tarafın bunu çözmeye çalıştığı iddiası ortaya atıldı.

Çin'in bu konudaki tavrı Dışişleri sözcüsü Geng Shuang'a soruldu. Sözcü, “Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2013 yılında Kuşak ve Yol girişimini ortaya koymasından beri, bu girişim gittikçe daha çok ülkenin desteğini kazandı. Bu, günümüz dünyasının en büyük boyutlu uluslararası işbirliği platformudur ve büyük ilgiyle karşılanan uluslararası kamusal bir ürün haline gelmiştir” dedi.

Geng Shuang ayrıca, “Hindistan bu girişime ilgi duyuyor, Çin daha önce de defalarca açıkladı, Kuşak ve Yol girişimi bölge ülkeleri arasında kapsamlı bağlantıyı hızlandırmayı ve ortak refah gerçekleştirilmesini amaçlıyor. Çin'in Kuşak ve Yol girişimini ilerletmesi, Çin'in diğer somut konulardaki tutumu etkilemez, bir diğer deyişle bizim bazı somut konulardaki tutumumuz, söz konusu girişimden ötürü herhangi bir şekilde değişmez” dedi.

Geng Shuang, Çin'in Hindistan dâhil olmak üzere ilgili ülkelerin bu girişimin inşa sürecine katılmasını olumlu karşıladığını belirterek, “Elbette katılımlar, her ülkenin kendi rızası temelinde olmalıdır” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor