Dünya liderlerinin Xi Jinping'e kutlama mesajları sürüyor

2017-10-27 10:14:54 CRI

ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla sonuçlanmasının ardından önceki gün yapılan ÇKP 19. Merkez Komitesi 1. Genel Kurul toplantısında, Xi Jinping yeniden genel sekreter olarak seçilmişti. Dünya liderlerinden de Xi Jinping'in yeniden partinin genel sekreteri olarak seçilmesine ilişkin kutlama mesajları gelmeye devam ediyor.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yayınladığı mesajında, seçim sonuçlarının Xi Jinping'in siyasi prestijini onayladığını belirtti. Putin ayrıca, seçim sonuçlarının, Xi Jinping'in ortaya koyduğu Çin'in ekonomik ve toplumsal gelişmesinin hızlandırılması ve ülkenin uluslararası konumunun pekiştirilmesine ilişkin ilkelerin geniş destek kazandığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.


Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, ciddi küresel sınamaların karşısında iki ülkenin yapıcı işbirliğinde bulunmaya devam etmesi ve dünyadaki barış ile istikrarı ortaklaşa korumayı sürdürmesi gerektiğini kaydetti.


Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaçenko da Xi Jinping'in liderliğindeki dünyanın en büyük siyasi partisi ÇKP'nin daha büyük başarılar kazanmasını dilediğini ifade etti.


Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Çin'in, Xi Jinping'in liderliğinde bir an önce “Çin rüyası”nı gerçekleştirerek, Kuzey ve Doğu Asya bölgesi ile dünyada barış ile ortak refaha ulaşma çalışmalarına daha büyük katkılarda bulunmasını beklediklerini dile getirdi.

 
Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi ise, Xi Jinping'in “yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm” düşüncesinin parti tüzüğüne dahil edilmesinin, Çin halkının Xi Jinping'e olan saygısını ve güvenini yansıttığını söyledi.
 
Venezuela, Mozambik, Kongo, Mali, Burundi, Afganistan, Slovakya, Fil Dişi, Pakistan, Kamboçya ve Güney Afrika gibi ülkerin liderleri de Xi Jinping'e kutlama mesajları gönderdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor