Xinjiang'ın dış ticaretinde büyük artış

2017-10-26 16:42:20

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yılın ilk 3 çeyreğinde dış ticaret hacmi, 102 milyar 800 milyon yuanı buldu. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış kaydedildi.

Bunlardan ihracat hacmi 88 milyar 850 milyon yuana ulaşarak geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 27,8 yükseldi. İthalat hacmiyse 14 milyar yuanı bulup yüzde 42,8 arttı.

Urumçi Gümrük İdaresi'nden edinilen istatistiklere göre, dış ticarette yılın üç çeyreğinde emek yoğun geleneksel ürünlerin ihracatı yüzde 40'tan fazla arttı. Bunlardan tekstil ve hazır giyim, mekanik ve elektronik ürünler ve ayakkabılardaki ihracatta güçlü büyüme kaydedildi. İthalattaysa mekanik ve elektronik ürünler, tarım ürünleri ve kâğıt hamuru başlıca rolü oynadı.

Xinjiang'ın Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle ithalat ve ihracat hacminde artış oranı yüzde 35,6'ya ulaştı. Bu sayı aynı dönemde Xinjiang'ın ithalat ve ihracat hacminin artış hızından 6 puan daha yüksek oldu.

Xinjiang'la ticaret yapan başlıca ülkeler olarak Kazakistan ve Tacikistan'ın Xinjiang'la ithalat ve ihracat hacmi 45 milyar 100 milyon ve 22 milyar 800 milyon yuana ulaştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor