Yabancı liderlerden Xi Jinping'e tebrik mesajları

2017-10-26 10:40:40 CRI

Yabancı ülkelerden ve siyasi partilerden liderler, Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Merkez Komitesi Genel Sekreteri seçilen Xi Jinping'e tebrik mesajları gönderdi.


Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Xi Jinping liderliğindeki ÇKP'nin ülkenin sosyal ve ekonomik gelişmelerinin güvence altına alınması ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesi konularında büyük başarılar kaydettiğini belirtti.


Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, partisi ve kendi adına Xi Jinping'i tebrik ederek, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde onaylanan kararların yerine getirilmesinin Çin Halk Cumhuriyeti'nin kalkınmasını hızlandıracağına inandığını ifade etti.


Kamboçya Başbakanı Hun Sen, Xi Jinping'in tekrar ÇKP Genel Sekreterliği'ne seçilmesinin ÇKP Merkez Komitesi'nin bütün üyelerinin ve tüm Çin halkının Xi'nin liderliğine tam güven beslediğini yansıttığına işaret etti.


Öte yandan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Xi Jinping ve ÇKP'nin güçlü önderliğinde, Çin'in dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olduğuna ve uluslararası toplumda en büyük etkiye sahip ülkelerden biri haline geldiğine dikkat çekti.


Duterte, Çin'in, dünya ekonomisini hızlandırma ve Asya-Pasifik bölgesinde, hatta dünyada güvenlik ile istikrarı koruma alanlarına daha büyük katkılar yapacağına inandığını kaydetti.


Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ise, Xi Jinping'in ÇKP Genel Sekreteriliği görevine tekrar seçilmesinin, Çin halkının ve ÇKP'nin kendisine duyguduğu büyük güvenin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Abbas, bu durumun Çin ulusunun canlanmasına yardımcı olacağını dile getirdi.


İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni de Xi Jinping'in ÇKP Genel Sekreteri olarak seçilmesinin, Çin'in, orta halli refah toplumu inşa etmesine canlılık katacağına işaret etti.


Gentiloni, seçim sonuçlarının yeni dönem Çin'e özgü sosyalizm inşasında daha büyük başarılar kaydedilmesine de yeni bir dinamizm getireceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor