Çin Guomindang Partisi'nden Xi Jinping'e kutlama mesajı

2017-10-26 10:29:52 CRI

Çin Guomindang Partisi Başkanı Wu Dunyi, dün ÇKP (Çin Komünist Partisi) Merkezi Komitesi Genel Sekreterliği'ne yeniden seçilen Xi Jinping'e bir kutlama mesajı gönderdi.


Wu kutlama mesajında, ÇKP ve Guomindang Partisi'nin “1992 Ortak Mutabakatı” temelinde, Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ilişkilerin gergin zıtlaşmadan barışçıl gelişmeye doğru yönelmesini hızlandırmak için çaba harcayarak, iki yakanın liderleri arasındaki görüşmeyi gerçekleştirdiğine dikkat çekti.


Wu önümüzdeki dönemlerde de iki partin 1992 Ortak Mutabakatı'nı izleyerek, karşılıklı güveni ve samimi işbirliğini güçlendirmesini beklediğini dile getirdi.


Xi Jinping ise, aynı gün Wu'nun mesajını cevapladı. Xi gönderdiği mesajda, iki partinin, 2005 yılından bu yana “Tek Çin” ilkesinde ısrar edilmesine ilişkin 1992 yılında varılan ortak mutabakat ile “sözde Taiwan bağımsızlığı”na karşı çıkan ortak siyasi temel ışığında; iki yaka arasındaki ilişkileri barışçıl kalkınma yoluna oturttuğuna işaret etti.


Xi, ÇKP ve Guomindag'ın, iki yaka vatandaşlarının ve Çin ulusunun çıkarlarını göz önünde bulundurmak suretiyle, mevcut siyasi temeli sağlamlaştırıp, karşılıklı güveni devamlı olarak pekiştirmesinin önemine değindi.


Çin Cumhurbaşkanı ayrıca, iki partinin, iletişim ve işbirliğini güçlendirip, iki yaka arasındaki ilişkilerin barışçıl gelişmesini korumak ve Çin ulusunun yüce kalkınmasını gerçekleştirmek için katkılarda bulunmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor