ABD Başkanı Trump'tan Xi'ye tebrik telefonu

2017-10-26 09:07:09 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü.


Donald Trump, Xi Jinping'i, ÇKP'nin (Çin Komünist Partisi) 19. Kongresi'nin başarıyla sona ermesinden ve Xi'nin tekrar ÇKP Merkezi Komitesi Genel Sekreterliği'ne seçilmesinden dolayı kutladı.


Trump, ÇKP'nin 19. Kongresi'nin dünyanın dikkatini çektiğini vurgulayarak, kendisinin de Cumhurbaşkanı Xi'nin toplantıda verdiği önemli politik sinyalleri yakından takip ettiğini belirtti.


Yakın zaman içinde yapacağı Çin ziyaretine ABD halkının yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Trump, Xi Jinping ile Beijing'de bir araya gelerek ikili işbirliği ve her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunmayı beklediğini ifade etti.


Xi Jinping ise, kutlama telefonu açtığı için Trump'a teşekkür etti. Xi, yeni sona eren 19. Kongre'de Çin'in gelişimi için yüce bir plan yapıldığına ve bu nedenle toplantının son derece önemli olduğuna dikkat çekti.


Xi, kendisinin kongrede sunduğu raporda da açıkça belirtildiği gibi, Çin'in daima barışçıl kalkınma yolunda ve karşılıklı yarara dayalı açık stratejide ısrar edip, dünya ülkelerinin çıkarlarıyla olan kesişme noktalarını genişletmek ve büyük ülkeler arasındaki eşgüdüm ile işbirliğini hızlandırmak için çaba harcayacağının altını çizdi.


Xi, ikili ilişkilerin gelişmesine büyük önem veren Çin'in, ABD ile ilişkilerin karşılıklı saygı ile yarar temelinde, uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesini hızlandıracağının önemine değindi.


Xi, “Kısa bir süre sonra Çin'i ziyaret edeceksiniz. İkili ilişkilerin gelişimini sizinle birlikte Beijing'de planlamayı umuyorum.” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor