Çin: Güvenlik Konseyi dayanışmayı korumalı

2017-10-25 19:35:54 CRI

 Suriye'de kimyasal silah kullanımını soruşturan Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun görev süresinin uzatılmasını talep eden karar tasarısı veto edildi.

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin Suriye'deki siyasi çözüm sürecine destek olarak kimyasal silahlar sorununda dayanışma içinde olmaları çağrısında bulundu.

Wu Haitao Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki kimyasal silahlar sorunuyla ilgili karar tasarısı için dün yapılan oylamanın ardından konuştu. Wu, mevcut kritik aşamada, Cenevre müzakereleri yoluyla ortak kabul edilen çözüm paketinin bir önce ortaya koyulmasına elverişli koşullar sağlanması çağrısında bulundu. Wu, Suriye sorununun bir an önce kapsamlı, adil ve uygun bir şekilde çözülmesi için yapıcı rol oynamaları gerektiğini söyledi.

Daimi temsilci yardımcısı Wu Haitao, Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin dayanışma içinde olması halinde Suriye'de kimyasal silah saldırılarının tekrarlanmasının önlenebileceğini kaydetti.

ABD tarafından hazırlanan ve BM Güvenlik Konseyinde oylanan tasarıya Rusya'nın yanı sıra geçici üyelerden Bolivya da olumsuz oy verdi. 11 üye tasarıya destek verirken, Çin ve Kazakistan çekimser oy kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rusya'nın veto kararına tepki göstererek, "Tarafsız ve bağımsız olan JIM'in görev süresinin yenilenmemesinden dolayı hayal kırıklığına uğradık." dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor