Çin'den Pakistan'da elektrik santrali yatırımı

2017-10-24 20:14:25 CRI

Çin Elektrik Uluslararası Kalkınma Şirketi'nin yatırımıyla Pakistan'da inşa edilecek Hub kömür enerjili elektrik santrali için kredi sözleşmesi imza töreni bugün Çin'in Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu'da yapıldı.

Kurulu kapasitesi bin 320 megavat olarak tasarlanan ve 1 milyar 995 milyon ABD Doları yatırımla inşa edilecek proje, Çin Devlet Kalkınma Bankası başta olmak üzere bankalardan 1 milyar 496 milyon dolarlık finans desteği aldı. Projenin Ağustos 2019'da hizmet girmesi bekleniyor.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru projesi kapsamındaki yavru projelerden Hub kömür enerjili elektrik santrali, Çin Uluslararası Elektrik Şirketi'nin yurt dışında hisse çoğunluğuna sahip olduğu ve kendi gücüne dayanarak geliştirdiği ilk büyük çaplı kömür elektrik projesi.

Bu, Çin Elektrik Uluslararası Kalkınma Şirketi'nin yurt dışına açılması yolunda atılan önemli bir adım olarak da görülüyor.

Projenin tamamlanmasından sonra, her yıl yaratılabilecek 9 milyar kilovat saatlik elektrik, 4 milyon Pakistanlı ailenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Bunun yanı sıra 10 bin kişilik istihdam yaratılacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor