Ulusal Kongre'nin 5. basın toplantısı yapıldı

2017-10-23 10:38:01 CRI

Ulusal Kongre'nin 5. basın toplantısı yapıldı

ÇKP 19. Ulusal Kongresi kapsamında düzenlenen 5. basın toplantısı dün yapıldı. Toplantıya katılan bakanlar soruları, “Halkın yeni beklentilerini karşılama ve halkın yaşam koşullarını iyileştirip, güvence altına alma” ana teması çerçevesinde yanıtladı.


Basın toplantısına, Eğitim Bakanı Chen Baosheng, Sivil İşler Bakanı Huang Shuxian, İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvence Bakanı Yin Weimin, Konut ile Kentsel ve Kırsal İnşa Bakanı Wang Menghui ile Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu Başkanı Li Bin katıldı.


Eğitim Bakanı Chen Baosheng açıklamasında, 18. Kongre'den bu yana eğitimde modernleşmenin hızlandırılarak, eğitime ayrılan bütçenin gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 4'ünü oluşturduğunu belirtti. Chen Baosheng, okullarda internete erişim oranının da yüzde 20'den yüzde 90'a çıktığını ifade etti.


Engelli çocukların yüzde 90'ının eğitim fırsatına eriştiğini vurgulayan Chen, 180'den fazla ülke ve bölgenin Çin'le eğitim işbirliği ilişkisini kurduğuna ve 47 ülke ile bölgenin de Çin'le diploma denkliği anlaşması imzaladığına dikkat çekti. Chen, Çin'in yabancı öğrenci bulundurma konusunda dünyada üçüncü ve Asya'da birinci ülke haline geldiğine işaret etti.


Chen ayrıca, 2020 yılına kadar lise eğitimi oranının yüzde 90'a ve yüksek eğitim oranının da yüzde 50'ye ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti.


Çin Sivil İşleri Bakanı Huang Shuxian ise, 18. Kongre'den bu yana yaşlılık hizmetleri sektöründe hızlı gelişmeler kaydedildiğini anlattı. Huang Shuxian, ülke genelinde kayıtlı huzurevi sayısının 28 bine ve bu kurumlardaki yatak sayısının da 7 milyona ulaştığını söyledi.


İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvence Bakanı Yin Weimin de istihdamdaki istikrarın korunduğunu ve Çin'de dünyanın en büyük sosyal güvence ağının oluşturulduğunu kaydetti.


Konut ile Kentsel ve Kırsal İnşa Bakanı Wang Menghui de geçen 5 yıl içinde konut güvencesinde dikkat çekici sonuçların elde eldildiğine işaret etti. Wang Menghui, yaklaşık 80 milyon yoksulun konaklama koşullarının iyileştirildiğine dikkat çekti.


Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu Başkanı Li Bin, 18. Kongre'den bu yana sağlık alanında büyük başarılar kazanıldığını belirterek, Çinlilerin belli başlı sağlık endekslerinin orta ve yüksek gelirli ülkelerinin ortalamasının üstüne çıktığını söyledi.


Li, ortalama yaşam süresinin 2010 yılına göre, 74,83'ten, 76,3'e yükseltildiğini dile getirdi. Gebeliklerde ve doğumlarda ölüm oranının da 100 binde 30'dan, 100 binde 19,9'a indirildiğini kaydeden Li, bebeklerin ölüm oranının ise binde 13,1'den, binde 7,5'e düşürüldüğünü sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor