Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nin Gelişme Vizyonu Ve Çin Hayali'nin Ekonomi Politiği

2017-10-22 20:01:31 CRI

Çarşamba günü Beijing'de 2.338 delegenin katılımı ile başlayan Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi, önümüzdeki beş yılık dönem için ülkenin reform ve gelişmesine yönelik yeni stratejik yol haritasının belirleneceği ana toplantı olacak. Çin, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak uluslararası siyasetin ABD ile birlikte en önemli belirleyicilerinden biri konumunda bulunuyor. 2013 ve 2016 yılları arasında, Çin'in GSYİH'sı yıllık yüzde 7,2'lik bir ortalama büyüme oranını korudu ve bu dönemde Çin ekonomisi küresel büyümenin yüzde 30'undan fazlasına katkıda bulundu.

Ayrıca son on beş yıllık dönemde devletin sürekli katkısı, toplumun geniş ölçüde katılımı ve uluslararası toplumun desteği ile Çin, yoksulluğun azaltılması, herkese temel eğitim sağlanması, kadın ve çocuklara temel sağlık hizmetlerinin sunulması, bulaşıcı hastalıklarla mücadele ve çevrenin korunması konusunda büyük gelişmeler kaydetti. Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından bu yana geçen 30 yıldan fazla süre boyunca 700 milyonluk bir nüfus yoksulluktan kurtarıldı.

Çin küresel ölçekte kalkınmaya da duyarlı olan ülke olarak kendi kalkınma sürecini gerçekleştirirken, aynı zamanda aktif bir şekilde Güney-Güney işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayarak diğer gelişmekte olan ülkelerde de insani gelişmenin ve altyapısını iyileştirilmesi için destek sağladı. Çin ekonomik büyümesini sürdürebildiği, Batının kurduğu küresel ekonomik-finansal düzeni ve kurumları kendi çıkarlarına göre yeniden yapılandırabildiği, açık denizlere ulaşabildiği, enerji güvenliğini garanti edebildiği, pazarlara ve kaynaklara kısıntısız erişebildiği, uzayda ve siber ortamda liderliği yakalayabildiği takdirde küresel üstünlüğü de sağlayabilecektir (N. Eslen Küresel Güç Mücadelesi: 21 Yüzyılda Jeostrateji, İstanbul, IQ Yay, 2017 s:55). Bu nedenle Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ileri görüşlü ve sofistike stratejisi son derece önemlidir.

2012 yılında Çin Komünist Partisi'nin 18. Kongresi'nde Xi Jinping parti genel sekreteri olarak seçildi ve ardından da 2013 Martı'nda devlet başkanlığı görevini üstlendi. Asya'nın güvenliğinin ABD'nin değil, Asyalıların meselesi olduğunu kaydeden Xi Jinping'in yönetiminde Çin, uluslararası ilişkilerde daha iddialı bir politika uygulamaya başladı. Mevcut uluslararası kurumları doğrudan eleştirmek yerine, Beijing'in kontrol edebileceği veya önemli ölçüde etkileyebileceği yeni platformlar oluşturmayı hedefledi. Çin'in dış politikası, mevcut uluslararası kurumları ikame etmeye yönelik organizasyonlar ve mekanizmalar kurarak, uluslararası düzenin yeniden düzenlenmesi için çaba harcıyor. Çin, bu amaç doğrultusunda bir taraftan mevcut uluslararası kurumlar ile bağını devam ettirirken, diğer taraftan ise bu kuruluşları kısmen tamamlayıcı, kısmen de onlarla rekabet edilebilinirliği mümkün kılan bir mekanizma oluşturmaya çalışmaktadır.

Örneğin Xi Jinping 7 Eylül 2013'te Kazakistan Nazarbayev Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmada dile getirdiği Bir Kuşak Bir Yol girişimi, Batı merkezli küresel kurumsal yapıya alternatif, Çin merkezli organizasyonlar ve mekanizmalar oluşturulması açısından kilit jeostratejik bir projedir. Bu projeyle birinci ana hedefin, yeni Avrasya ulaşım ve ticaret altyapılarını oluşturulmak, ikinci ana hedefin ise, serbest ticaretin önündeki engelleri kaldırılmak olduğu söylenebilir. Bu bağlamda Kuşak Yol Girişimi'ne sadece ciddi bir ticari ve ekonomik proje olarak bakılmamalı; aynı zamanda Çin'e Avrasya coğrafyasına alternatif açılım koridorları sağlayan ciddi bir jeostratejik proje olduğu dikkate alınmalıdır. Xi Jingping'in asrın projesi olarak tanımladığı bu girişim, Çin'i Avrasya'da liderliğe ve belki de küresel liderliğe taşıyabilecektir. Çin, güvenlik ve politika alanlarında da BRICS ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çeşitli örgütleri güçlendirmeye gayret etmektedir. Bunu yaparken de bu kuruluşları, NATO ve Amerika'nın Asya'daki askeri ittifaklarına bir alternatif görmektedir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor