“Çin, Xi'nin liderliğinde büyük başarılar sağladı”

2017-10-22 16:36:41 CRI

“Çin, Xi'nin liderliğinde büyük başarılar sağladı”

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde sunduğu rapor, Çek Cumhuriyeti'nde büyük yankı uyandırdı.

Çek Cumhuriyeti'nden uzman Jan Körbel, Çin Uluslararası Radyosu'na verdiği demeçte, Çin'in, Xi'nin liderliğinde son beş yıl içinde altyapı tesisleri inşası, çevrenin korunması ve kentleşme gibi alanlarda büyük gelişme kaydettiğini söyledi.

Körbel, ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana Çin'in gayri safi yurtiçi hasılasının 54 trilyon yuandan 80 trilyon yuana ulaştığı, 60 milyon kişinin de yoksulluktan kurtulduğunu hatırlattı.

Xi'nin raporunda gelecek beş yıl için gelişme planının da belirlendiğine işaret eden uzman, Çin'in; 2020 yılına dek “orta halli refah toplumu” olmakla beraber 2035 yılında “sosyalist modernizasyon inşası”nı tamamlayarak, 21. yüzyılın ortalarında “modern sosyalist ülke” haline geleceğini ifade etti.

Körbel, Çin ve dünya halklarının söz konusu hedeflerin öngörülen tarihte gerçekleştirilmesini beklediklerini dile getirdi.

Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Çin ile Avrasya kıtasında yer alan ülkeler arasındaki işbirliğini derinleştireceğine dair görüş bildiren Çekli uzman, ülkesinde yürütülen demiryolu inşası projelerinin önemine vurgu yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor