Çin'den çok taraflı ticaret sistemine vurgu

2017-10-22 16:23:57 CRI

Çin Maliye Bakan Yardımcısı Zhao Mingji, temeli serbest ticaret olan çok taraflı ticaret sisteminin kararlılıkla korunması gerektiğini vurguladı.

24. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) maliye bakanları toplantısı dün Vietnam'ın Hoi An kentinde sona erdi.

19-21 Ekim günlerinde düzenlenen toplantıda küresel ve bölgesel ekonomik ve finansal durum ile altyapı tesislerine uzun vadeli yatırım gibi konular ele alındı. Toplantının ardından ortak bir bildiri de yayınlandı.

Zhao Mingji toplantıda yaptığı konuşmada, değişen küresel ekonomik koşullarda APEC üye ülkelerinin hangi yönde hareket etmeleri gerektiğine dair öneriler sundu.

Zhao, küresel ekonomi olumlu büyüme eğilimi yakalasa da ekonomilerde itici güçlerin zayıf olduğunu, gelişmiş ekonomilerin politikalarında belirsizliğin arttığını ve ticari korumacılığın ortaya çıktığını vurguladı.

Çin yetkilisi, bu şartlarda Asya-Pasifik bölgesindeki tarafların, makroekonomik politikalar hazırlarken veya yeni düzenlemeler yaparken, birbirleriyle temas ve koordinasyonu güçlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Ticarette çok taraflılığın korunmasının öneminin altını çizen Zhao, yapısal reformun güçlendirilerek büyümenin kapsayıcılığının arttırılması gerektiğine dikkat çekti.

Zhao, APEC üyelerinden kendi kalkınma stratejilerini Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifiyle kaynaştırmalarını, bölgedeki bağlanırlık seviyesini ortaklaşa yükseltmelerini istedi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor