“Çin, iyi politik ilişkilerin ekonomiye en hızlı yansıdığı ülkelerden biri”

2017-10-21 20:29:55 CRI

Çinli ve Türk yetkililerin ortak girişimleri sonucu hazırlanan 'Türkiye Yatırım Forumu' dün Çin'in Shanghai kentinde düzenlendi.

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Shanghai Yabancı Yatırım Geliştirme Merkezi tarafından organize edilen forumda, Çinli şirketlerden temsilcilere ve gazetecilere Türkiye'deki finans ortamı tanıtıldı.

Forum vesilesiyle Shanghai'ye gelen Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, CRI Türkçe'nin sorularını yanıtladı. Arda Ermut, genel hatlarıyla Çin-Türkiye ticari ilişkilerini açıkladı.

Çin'in Türkiye'ye yatırımlarının tahmini olarak 2,2 milyar dolar civarında olduğunu belirten Ermut, Türkiye'nin potansiyeli ile Çin-Türkiye ilişkileri düşünüldüğünde bunun çok sınırlı bir rakam olduğunu ifade etti. Ermut, hedeflerinin bu rakamı arttırmak olduğunu belirtti.

"Yatırımlarda finans sektörü öne çıkıyor"

İki ülke arasındaki yatırımlarda ilk etapta finans sektörünün öne çıktığına işaret eden Ermut sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sektörlere baktığımızda şu ana kadar tabii ICBC ve Bank of China gibi bankaların finans sektörüne başlamasıyla birlikte, ilk etapta bir finans sektörü öne çıkmış oldu son yıllarda. Fakat bunun dışında Türkiye'de bir limanın satın almasını gerçekleştirdiler. Daha önce de bireysel yatırımlar anlamında, özellikle madencilik alanında pek çok yatırımları olduğunu biliyoruz. Özellikle Çin Büyükelçimizin de desteği ile sadece madencileri bir araya getirdiğimiz Antalya'da bir toplantı yaptığımızı hatırlıyorum."

Yeni yatırımlar yolda

Ermut, Çinli yatırımcılar için Türkiye'de özellikle petro-kimya, bilgi işletim sistemleri, enerji ve otomotiv sektörlerinde daha çok potansiyel bulunduğunu dile getirdi.

"Özellikle petro-kimya, kimya, enerji, yine şu ana kadar Çin'in iki büyük şirketinin birden yatırım yaptığı ICT (bilgi iletişim teknolojileri) sektöründe de çok daha fazla potansiyelleri olduğunu düşünüyoruz. Yine otomotivde ciddi bir potansiyel var. Belki bir büyük yönetici ve onun yanında tedarikçiler anlamında Çin'den pek çok yatırımcı için Türkiye'de hâlâ büyük fırsatlar olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla bunun gibi birkaç kritik sektörde Çinliler için önemli bazı atılımlar olacak diye tahmin ediyoruz önümüzdeki dönemlerde. Belki birkaç tane yatırımı anons ediyor olacağız beraber."

"Politik ilişkilerin iyileşmesi ekonomiye hızlı yansıyor"

Ermut'a iki ülke arasında atılan diplomatik adımların ekonomik ilişkilere nasıl yansıdığı sorulduğunda ise, Türk yetkili, Çin'in politik ilişkilerin iyileşmesinin yatırımlara ve ekonomiye en hızlı yansıdığı ülkelerden biri olduğunu söyledi.

"Yatırım Ajansı'nda 2006'dan beri, kuruluşundan beri görev yapıyorum. Biz Çin'le o zaman pek çok toplantı yapmıştık. Hiçbir zaman çok somut bir gündem konuşabildiğimizi hatırlamıyorum. Fakat ne zaman ki Çin'le ilişkilerimiz rayına oturdu ve onlar da Kuşak ve Yol stratejisini uygulamaya başladılar; o zaman bir anda Çin'den somut adımları görmeye başladık. Bir anda bize olan talepleri arttı, bizden toplantı talepleri arttı. Bir anda 2-3 tane Çinli kurumla muhtıra imzaladık. Dolayısıyla o ilgiyi hemen fark ediyorsunuz ve şunu anlıyorsunuz: Gerçekten siyasi iradeden ciddi bir destek gelmiş ve bu mesaj bütün üreticilere ve ekonominin değişik branşlarına iletilmiş çok güçlü bir şekilde. Kuşak ve Yol stratejisinde sacayağı olarak da Türkiye'ye ayrı bir önem atfediyorlar gördüğümüz kadarıyla. Politik ilişkilerin Çin'le iyileşiyor olması belki de diğer bütün ülkelerle olan ilişkilerimizden çok daha hızlı ekonomik geri dönüş sağlayacak bize. Biz de yatırım ayağında bunun gerçekleşmesi için çalışıyor olacağız."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor