Çin'de konut kredileri yavaş hızla büyümeyi koruyor

2017-10-20 20:37:06 CRI

Çin'in merkez bankasının bugün yayınladığı veriler, ülkenin gayrimenkul sektöründe kredilerin eylülde daha yavaş hızla büyümeyi sürdürdüğünü gösteriyor.

Çin Halk Bankası'nın (PBOC) bugün yayınladığı raporda, büyük kentlerdeki alım-satım kısıtlamaları dolayısıyla konut kredilerinin geçen ay daha yavaş bir hızla büyüdüğü ifade edildi.

Rapora göre, eylül sonu itibarıyla Çin'deki finansal kuruluşların gayrimenkul sektörüne verdiği krediler, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,8 artarak 31,1 trilyon yuanı (4,7 trilyon ABD Doları) buldu.

Çin'in çok sayıda yerel yönetimi, konut alımlarında kısıtlamalar getirerek peşinat tabanını yükseltti.

Konut kredilerindeki artış, likidite sıkılaştırmaları nedeniyle de soğudu. Merkez bankası gösterge faiz oranını beklemede bırakarak, çeşitli mali araçlarla likiditeyi güvence altına alıp bankalar arası piyasa oranlarının yüksek tutulmasını sağladı.

Çin'in merkez bankası PBOC, kredilerin küçük işletmeler ve tarım gibi daha çok ihtiyaç duyulan alanlara aktarılması için geçen ay ticari bankalar için zorunlu karşılık oranının düşürüleceğini duyurmuştu.

Yıllık geri ödenmemiş veya yeni kredileri, toplamın yüzde 1,5'ini oluşturan ticari bankalara yönelik olarak zorunlu karşılık oranının gelecek yıldan itibaren 0,5 puan düşürüleceği belirtildi.

Bugün yayınlanan veriler, Çin'de küçük işletmelere verilen geri ödenmemiş kredilerin, eylül sonunda 23,5 trilyon yuana ulaştığına, bunun toplam kredilerin 32,4'ünü oluşturduğuna işaret ediyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor