Xinjiang, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın merkez üssü olacak

2017-10-20 15:55:59 CRI

Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'ne katılan ÇKP Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Daimi Üyesi, ÇKP Changji Hui Özerk İli Komitesi Sekreteri Sarkit Akan dün Beijing'de yaptığı açıklamada, Xinjiang'ın Kuşak ve Yol inisiyatifini fırsata çevireceğini söyledi.

Akan, ÇKP Merkez Komite Siyasi Bürosu Genel Sekreteri Xi Jinping'in ortaya koyduğu “politika koordinasyonu, altyapı tesislerinin bağlanırlığı, engelsiz ticaret, finansal bütünlük ve halklar arasındaki birebir bağlar” ilkeleri doğrultusunda İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın çekirdek bölgesi olma çalışmasını hızlandıracaklarını kaydetti.

ÇKP 19. Ulusal Kongresi'ne katılan Xinjiang heyetinin dün düzenlediği basına açık oturumu Çinli ve yabancı basın mensupları da izledi.

Pakistan'da yayın yapan Pakistan Resmi Haber Ajansı'ndan (APP) bir gazeteci, Xinjiang'in İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'ndan doğan fırsatları nasıl değerlendirebileceğini sordu.

Sarkit Akan, ÇKP Merkez Komitesi'nin Xinjiang'ı İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın çekirdek bölgesi olarak seçmesinin Xinjiang'da kalkınmaya tarihi fırsatlar sunduğunu belirtti.

Sarkit Akan, Xinjiang yönetiminin, Genel Sekreter Xi'nin ortaya koyduğu ilkeler uyarınca, “ulaşım merkezi, ticaret ve lojistik merkez, finansal hizmet merkezi, kültür ve bilim merkezi ve sağlık merkezi” olmak üzere beş alanda İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın merkezi haline gelerek dışa açılmayı geliştireceğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor