Türkiye'nin finans piyasası Çin'de tanıtıldı

2017-10-20 11:58:08 CRI

Çinli ve Türk yetkililerin ortak girişimleri sonucu hazırlanan ‘'Türkiye Yatırım Forumu'' dün Çin'in Shanghai kentinde düzenlendi.

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Shanghai Yabancı Yatırım Geliştirme Merkezi tarafından organize edilen forumda, Çinli şirketlerden temsilcilere ve gazetecilere Türkiye'deki finans ortamı tanıtıldı. Türkiye'deki ekonomik faaliyetlerin de anlatıldığı forumda ayrıca, iki kuruluş arasında memorandum imzalandı.

Forumda, Shanghai Dış Yatırım Geliştirme Merkezi Başkanı Sun Xinhua, Türkiye Shanghai Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, ICBC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Xu Ke'en ve ZTE Yönetim Kurulu Başkanı Li Ming birer konuşma yaptı.

Sun Xinhua konuşmasında, Shanghai iş dünyasını daha geniş bir alana yayabilmek amacıyla Çinli şirketleri Türkiye piyasasına açılmaları konusunda teşvik ettiklerini söyledi.

‘'Shanghai'de bulunan tek kent düzeyindeki çift taraflı yatırım geliştirme kuruluşu olan Shanghai Dış Yatırım Geliştirme Merkezi, Kuşak ve Yol'un inşasına katılan tüm şirketlere destek ve yardım sağlamak için elinden geleni yapacak. Türkiye ile Çin, Türkiye ile Shanghai arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği ile temasların yeni bir döneme girmesini diliyorum.''

Shanghai Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı ise, Çinli şirketlerin neden Türkiye'ye yatırım yapmaları gerektiğini anlattı.

Türkiye'ye yatırım yapan şirketlerin aynı zamanda Avrupa, Rusya, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya ulaşabileceklerini belirten Angılı, ülkedeki genç ve iyi eğitimli nüfusun önemine de vurgu yaptı.

Çin-Türkiye yatırım hacmi yükseliyor

Başkonsolos Angılı'dan sonra söz alan Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Türkiye ile Çin arasındaki yatırım hacmine ait rakamları sundu. Ermut'un açıklaması şu şekilde:

‘'Çin-Türkiye ilişkileri son 10 yılda gelişme eğilimi gösteriyor. İkili ticaret hacmi 2016'da 27,7 milyar Amerikan dolarına ulaştı. Çin'den Türkiye'ye 25,4 milyar dolar tutarında ithalat gerçekleşirken, ülkemizden Çin'e ihracat ise 2,3 milyar dolar tutarında okundu. Bu rakamlar doğrultusunda Çin, 2016 yılında bizim ülkemizin en büyük ithalatçısı konumundaydı. Bugün, 270'ten fazla Çinli şirket Türkiye'de faaliyet gösteriyor. Son 15 yılda 200 milyar dolara yakın yatırım hacmine ulaştık.''

Orta Koridor ile Kuşak ve Yol etkileşimi

Türkiye'de 2015 yılından beri finans alanında faaliyet gösteren ICBC Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Xu Ke'en da bankanın faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Türkiye'nin G20 üyesi ve Kuşak ve Yol inisiyatifinde yer alan önemli ülkelerden biri olduğunu belirten Xu Ke'en, Türkiye'nin ayrıca enerji taşımacılığı alanında önemli bir konuma sahip olduğuna değindi.

Mayıs ayında düzenlenen Kuşak ve Yol İşbirliği Forumu'na Türkiye'nin de katıldığını ve Erdoğan'ın açılış töreninde bir konuşma yaptığını hatırlatan Xu, Türkiye'nin Orta Koridor projesine de işaret etti. Xu, Orta Koridor projesinin, Kuşak ve Yol inisiyatifinin gelişimine etkisi olduğuna dikkat çekti.

NETAŞ ile 110 milyar dolarlık anlaşma

Yine Türkiye'de faaliyet gösteren Çinli elektronik şirketi ZTE'nin Türkiye piyasasına dair gözlemleri de forumda ön plana çıktı. ZTE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Orta Doğu ile Avrupa Sorumlusu Li Ming, şirketin Türkiye piyasasına 2005 yılında giriş yaptığını ifade etti.

ZTE'nin Türkiye'deki yatırım çalışmalarıyla ilgili Temmuz ayında yeni bir duyuru yaptığını dile getiren Li Ming, iki yıllık yoğun görüşmelerin ardından NETAŞ ile 110 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladıklarını ve böylece şirketin en büyük hissedarı olduklarını söyledi.

Diğer Çinli girişimcilerle de tecrübelerini paylaşarak onları Türkiye'ye gelme konusunda motive ettiklerinin altını çizen Ming, Türkiye piyasasının ZTE gibi genç bir şirket için stratejik öneme sahip bir piyasa olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor