Dünyadan 19. Ulusal Kongre'ye tebrik mesajları

2017-10-20 10:45:17 CRI

 Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi başkent Beijing'de devam ediyor. Çok sayıda ülkenin lideri, siyasi parti temsilcileri ve örgütler tebrik mesajları göndererek Kongre'nin başarılı geçmesini diledi.

Tacikistan Demokratik Halk Partisi lideri ve ülkenin Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, gönderdiği kutlama mesajında, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping ve tüm parti üyelerine tebriklerini iletti.

Moğolistan Başbakanı U. Khurelsukh, Moğolistan'ın ÇKP ve Çin hükümetiyle geleneksel dostluk ilişkilerini derinleştirerek, kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde yeni gelişmeler kaydedilmesini hızlandıracağını kaydetti.

 Hırvatistan Demokratik Topluluğu Genel Sekreteri ve Meclis Başkanı Gordan Jandroković, gönderdiği kutlama mesajında, ÇKP'nin Çin'i dünyadaki en büyük etki gücüne sahip ekonomilerden biri haline getirdiğini hatırlatarak, 19. Kongre'nin, Çin halkının yaşam seviyesi ve Çin'in dünyadaki konumunun artırılmasına, adil ve rasyonel yeni uluslararası düzenin oluşturulmasına yarar sağlayacağını kaydetti.

Japonya Liberal Demokratik Partisi Genel Başkanı Nikai Toshihiro, kutlama mesajında, 19. Ulusal Kongre'nin başarıyla geçmesi temennisinde bulunarak, Japonya-Çin ilişkilerinin iyileştirilmesi için diyalogu güçlendirme arzusunda olduklarını kaydetti.

Kore Demokratik Partisi Genel Başkanı Choo Mi-ae, kutlama mesajında, Genel Sekreter Xi'nin liderliğinde, ÇKP ve Çin halkının 19. Ulusal Kongre'den doğacak fırsatları değerlendirerek daha güzel bir geleceğe kavuşacağını ifade etti.

Gürcü Rüyası-Demokratik Gürcistan Partisi'nin gönderdiği kutlama mesajında, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin Çin'in ekonomi, siyaset, kültür ve toplum dahil çeşitli alanlardaki çalışmalarının sürekli ilerlemesini hızlandıracağı belirtildi.

Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev, kutlama mesajında, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde alınan kararların dünya düzeni ve ekonomisinde önemli etki yaratacağını kaydetti. İki parti arasındaki içten iletişimi takdirle değerlendiren Stanishev, iki tarafın dünya refahı ve uyumu için ortak çaba göstermeye hazır olduğunu belirtti.

Yeni Zelanda İşçi Partisi Başkanı Nigel Haworth, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin sadece Çin'in ekonomik büyümesi ve refahı için yol haritası çizmekle kalmayacağını, Çin'in dünya ekonomisinde daha önemli rol oynamasına yarar sağlayacağını kaydetti.

Danimarka Sosyalist Demokratik Partisi Genel Sekreteri Kristensen, ÇKP liderliğindeki Çin'in göz kamaştırıcı başarılar kaydettiğine işaret ederek, Kongre'de ortaya konan politikaların sadece ÇKP ve Çin için değil, tüm dünya için önemli etkiler yaratacağını vurguladı.

Kongre için bir diğer kutlama mesajı da Afrika'dan geldi. Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki, 19. Ulusal Kongre'nin, ÇKP'nin güçlü liderliğini bir kez daha yansıtacağına dikkat çekerek, Afrika Birliği'nin Çin'le ortaklık ilişkilerini sıkılaştıracağını kaydetti.

Avustralya'nın eski başbakanlarından (2007-2010) ABD Asya Derneği Politika Araştırma Merkezi Başkanı Kevin Michael Rudd, kutlama mesajında, Çin'in başarılı diplomatik politikalarının global yönetişim sistemi reformuna önemli katkılar yaparak, insanlığın kader ortaklığının oluşumuna yardımcı olacağını vurguladı.

Rusya BRICS Ülkeleri Ulusal Araştırma Komitesi Başkanı Georgy Tororaya, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin, ÇKP'nin liderlik konumunu sağlamlaştıracağını kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor