“Tüm etnik gruplar nar taneleri gibi birleşmeli”

2017-10-19 11:54:23

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Merkez Komitesi Başkanı Yu Zhengsheng dün ÇKP 19. Ulusal Kongresi'ne katılan Xinjiang delegasyonunun oturumuna katıldı.

Yu yaptığı konuşmada, tüm vatandaşların Çin'e özgü sosyalizm bayrağını yükselterek orta halli refah toplumu inşasının kapsamlı şekilde tamamlanması ve yeni çağda Çin'e özgü sosyalizm inşasında zafer kazanılmasına kendi zekasını ve gücünü katması gerektiğini belirtti.

Yu, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in sunduğu raporda ortaya koyduğu Çin'in koşullarına uygun stratejik tedbirlerin, ÇKP'nin yeni bir sayfa açmasını öngören siyasi bir deklarasyon ve eylem programı olduğuna dikkat çekti.

Yu, sosyalist demokrasinin halkın temel çıkarlarını koruyan en kapsamlı ve en etkin demokrasi olduğuna işaret ederek, sosyalist istişare demokrasi sisteminin güçlendirilerek halkın siyasi işlere katılımını sağlanması gerektiğini vurguladı. Yu, milli dayanışma korunarak tüm etnik grupların nar taneleri gibi birleşmesi gerektiğini dile getirdi.

Yu, ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden beri ÇKP Merkez Komitesi'nin Xinjiang'la ilgili çalışmalar için bir dizi ilke ve politika saptadığını, sosyal istikrar ve uzun vadeli asayişi korumanın Xinjiang çalışmalarının genel hedefi olduğunu hatırlattı. Buna göre, şiddet ve terör eylemlerine ve dini aşırıcılığa şiddetli darbe sürdürülecek, Xinjiang'ın ekonomik ve sosyal kalkınması ilerletilecek, yoksullukla mücadele süreci hızlandırılacak.

Yu, Xinjiang bölgesinin ÇKP Merkez Komitesi'nin ilke ve politikalarını hayata geçirerek, tüm çalışmaları ilerletmesini beklediklerini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor