Taiwan'ın anavatanla birleşmesi tüm Çin vatandaşlarının ortak arzusu

2017-10-19 11:04:59 CRI

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Taiwan İşleri Ofisi Başkanı Zhang Zhijun dün ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde sunulan raporla ilgili değerlendirmede bulundu.

Zhang Zhijun, raporda Taiwan'la ilgili çalışmalara da değinildiğini söyleyerek, “Taiwan sorununun çözülmesi ve birleşmenin gerçekleştirilmesi, tüm Çin vatandaşlarının ortak arzusudur, bu arzu, Taiwan'la ilgili çalışmalarımızda temel gayemize işaret etmektedir” dedi.

Raporda, Taiwan'la ilgili çalışmalarda başlıca görevin, iki yaka arasındaki ilişkilerin barışçı gelişmesi ve anavatanın barışçı şekilde birleşmesi sürecinin hızlandırılması olduğu belirtildi.

Rapora göre, barışçı birleşme ve Bir Ülke-İki Sistem ilkesinin kararlılıkla izlenmesi gerekiyor. Bu, Taiwan sorununun çözümü için temel ilke, aynı zamanda birleşmeyi sağlayacak en iyi yöntem olarak görülüyor.

Raporda, Çin'in barışçı birleşmenin gerçekleştirilmesi için büyük içtenlik gösterip elinden geleni yapacağına dikkat çekildi.

Aynı raporda, iki yakadaki vatandaşların kader ortaklığı içinde yaşayan kardeşler oldukları belirtildi. “İki yakadaki vatandaşların aynı büyük aileden geldikleri”ne dikkat çekilerek, Çin hükümetinin Taiwan'daki mevcut sosyal sisteme ve Taiwanlı soydaşların yaşam tarzına saygı gösterip, ana kesimin gelişme fırsatlarını Taiwan'da yaşayan soydaşlarla paylaşmak istediği kaydedildi.

Zhang Zhijun, raporda "Taiwan'ın bağımsızlığı" komplosunu boşa düşürmek için gösterilen kararlılığın da dile getirildiğini belirtti.

Rapora göre, Çin'in ana kesimi, herhangi bir birey, örgüt veya partinin herhangi bir biçimde Çin topraklarını bölmesine asla izin vermeyecek. Bu, Parti'nin tarihe ve halka karşı üstlenmesi gereken bir sorumluluk olarak görülüyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor