“Çin'in doğru yönetim yolu, dünyaya barışçı gelişmeyi getirdi”

2017-10-18 20:46:33 CRI

“Çin'in doğru yönetim yolu, dünyaya barışçı gelişmeyi getirdi”

Hong Kong Ekonomi Derneği Danışmanı Liu Peiqiong, geçtiğimiz 5 yılda Çin'in takdire şayan kazançlar elde ettiğini söyledi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi bu sabah başkent Beijing'de başladı. Çin'in son 5 yıldaki çalışmalarının özetleneceği Kongre, dünya tarafından da yakından takip ediliyor. Hong Kong Ekonomi Derneği Danışmanı Liu Peiqiong, Kongre öncesinde Çin Uluslararası Radyosu (CRI) muhabirinin sorularını yanıtladı.

Uluslararası toplumun, Beijing'in gelecek 5 yıl için belirleyeceği politikalarla çok ilgilendiğini vurgulayan Liu Peiqiong, Çin'in doğru yönetim yolunun hem kendisine hem de dünyaya barışçı gelişme fırsatı getireceğinin altını çizdi.

Liu, verdiği demeçte, “Çin'in Gayrisafi Yurtiçi Hasılası (GSYH) son 5 yılda yüzde 50 büyüyerek yaklaşık 80 trilyon yuanı aştı. Aynı zamanda büyüme oranı da yüzde 6,5'den fazla. Bu, çok büyük bir başarı.” ifadelerini kullandı.

Uzman Liu'ya göre Çin ekonomisinin başarısı, 3 noktada öne çıkıyor: Birinci olarak, arz yönlü yapısal reformla çeşitli endüstrilerde düzeltme yapılarak üretim gücünde artış sağlandı. İkincisi, 18. Ulusal Kongre'den bu yana yükselen inovasyon gibi yeni sektörler çifte kazanç getirdi. Son olarak, hizmet sektörünün “İnternet+” aracılığıyla geliştirilmesi, Çin'i dünyanın en büyük hizmet ağına sahip ülkeye dönüştürdü.

“Çin'in deneyimleri örnek alınmalı”

Çin'in kendisine özgü sosyalizme dayalı ekonomik gelişmesine dair değerlendirmede bulunan Liu, bu yolun avantajlı olduğunu, Çin'in kalkınma deneyimlerinin dünyada örnek alınmaya değdiğini belirtti.

2020 yılına kadar orta halli refah toplumu inşası hedefinin tamamlanacağı yönündeki inancını dile getiren Liu, ancak bu hedefe ulaşılması için reformların sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Liu, “19. Ulusal Kongre; Çin halkına, bu tarihi dönemde, kendilerine ve dünyaya nasıl bakmalılar, dünyada barışçı gelişmeyi nasıl teşvik edebilirler, bunları ciddiyetle düşünüp harekete geçmelerini sağlayacak. Birçok zorluk ve sınamalarla karşı karşıya kalınabilir, ihtiyacımız olan doğru yönde adım atmaktır. Böylece ülkemizin yönetim kavramı ve harika kültürümüzün yalnızca bize değil, ayrıca bütün dünyaya barış ve gelişmeyi getireceğine inanıyorum” diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor